‘Olası kanserojen’ olarak kabul edilen Aspartam nedir, hangi ürünler bu tatlandırıcıyı içeriyor?

Internasyonal Kanser Araştırma Ajansı (IARC), aspartamın “ihtimaller içinde” bir kanser sebebi bulunduğunu duyuru etti.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (WHO) kanser ajansı, rejim gazlı içeceklerde ve öteki sayısız gıdada tatlandırıcı olarak kullanılan aspartamı “ihtimaller içinde” bir kanser sebebi olarak kabul ederken, aynı kanıtları inceleyen ayrı bir uzmanlar paneli, şeker ikamesinin “hala” olduğuna inanıyor. güvenli” sınırı olan miktarlarda.

Uzun süreden beri beklenen revizyonların birkaç sonucu Cuma günü açıklandı. Bulgulardan biri, maddelerin kanserojen potansiyelini değerlendirmekten görevli bir DSÖ organı olan Internasyonal Kanser Araştırmaları Ajansı’ndan (IARC) geldi.

Diğeri, DSÖ ve Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütü (FAO) tarafınca seçilen bir uzmanlar panelinden geldi.

Aspartam, 300’den fazla “ihtimaller içinde” kanserojen kategorisine girer.

IARC’nin “insanoğlu için muhtemelen kanserojen” ve “insanoğlu için kanserojen” olmak suretiyle iki ciddi sınıflandırması daha vardır.

Hem tütün içmek hem de işlenmiş et tüketimi “insan kanserojenleri” olarak listelenirken, asetaldehit (alkollü içeceklerin tüketiminden meydana gelen) “insanoğlu için muhtemelen kanserojen” olarak listelenir.

Aspartamı etiketleme hamlesi, DSÖ’nün bu yıl Mayıs ayında suni tatlandırıcıların zayıflamaya destek olmadığı ve aslına bakarsak diyabet, kalp hastalığı ve ölüm riskini artırabileceği mevzusunda uyarmasının peşinden geldi.

Geçen yıl Fransa’da yürütülen büyük bir araştırma, suni tatlandırıcılar ile artan kanser riski içinde ihtimaller içinde bir bağlantı bulunduğunu gösterdi.

Kanada’da olduğu şeklinde, ulusal sıhhat kuruluşları uzun süredir sıfır kalorili yada düşük kalorili şeker ikamelerinin ne lüzumlu ne de yararlı olduğu mevzusunda uyarıda bulunuyor.

Sadece Mayıs ayında DSÖ, vardığı sonuçların temelini oluşturan araştırmalardaki iştirakçilerin çeşitliliği ve şekersiz tatlandırıcıların oldukca karmaşık tüketim kalıpları sebebiyle uyarının “şartlı” bulunduğunu altını çizdi.

Aspartamın potansiyel risklerine tepkiler

IARC’nin güvenlik incelemesi, tarihsel olarak tartışmalı kanıtları güçlendiriyor.

Internasyonal Tatlandırıcılar Derneği genel sekreteri Frances Hunt-Wood, Haziran ayı incelemesi hakkında yorum yapmış oldu. açıklamada “IARC bir besin güvenliği kuruluşu değildir” dedi.

Üyeleri içinde dünyanın önde gelen çikolata, sakız, nane ve meyve şekerlemeleri üreticisi Mars-Wrigley ve Coca-Cola’nın da yer almış olduğu kurum, “IARC incelemesinin tüketicileri yanıltabileceğine dair ciddi endişeleri” bulunduğunu söylemiş oldu. söz mevzusu.

Aspartamın kullanımı, “kabul edilebilir sınırlar içinde tüketim için güvenli” olduğu sonucuna varılarak ABD Birleşik Devletleri, Avrupa ve Kanada da dahil olmak suretiyle birçok ülkede düzenleyici otoriteler tarafınca onaylanmıştır.

DSÖ rehberliği değişmedi

DSÖ beslenme direktörü Dr. Francesco Branca, tatlandırıcı kullanımına ilişkin yönergelerin değişmediğini söylemiş oldu.

Branca, “Tüketicilere (aspartam) tüketmeyi tamamen bırakmalarını tavsiye etmiyoruz. Yalnız birazcık ölçülü olmanızı öneriyoruz.”

BM uzmanları 1981’de aspartamın güvenliğini değerlendirdi ve kilogram başına 40 miligram aspartam şeklinde birazcık daha düşük bir günlük güvenlik sınırı belirledi.

Cambridge Üniversitesi’nde fahri istatistik profesörü olan David Spiegelhalter, Associated Press’e bu kılavuzun “averaj bir kişinin günde 14 kutu rejim soda içmesinin güvenli olduğu anlamına geldiğini ve bu günlük sınırın da kabul edilebilir bulunduğunu” söylemiş oldu. ‘ büyük bir güvenlik faktörüne haiz.” dedi.

Bunun yerine şeker tüketmek daha mı iyi?

Uzmanlar, aspartamın kanserle ilişkisinin şekeri tercih edilebilir bir alternatif haline getirmediğine dikkat çekiyor.

Aşırı şeker tüketimi, kanser için mühim bir risk faktörü olan obeziteye de katkıda bulunabilir.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (WHO) Mayıs ayında yayınladığı ve kilo kontrolü için şekersiz tatlandırıcıların kullanılmamasını tavsiye eden kılavuz, tıp uzmanları içinde endişelere yol açtı.

King’s College London’da emekli beslenme ve diyetetik profesörü olan Tom Sanders, yönergeleri bilhassa diyetetikte “gerçek dünya durumunu” dikkate almamakla eleştirdi.

“Kimi zaman halletmeye çalıştığınız şey, insanların kilolarına dikkat etmelerini sağlamak, peşinden kalori alımlarını azaltmaktır ve eğer insanoğlu şeker dolu bir içecek içerlerse, bu, kalorisi azaltılmış yada sıfır kalorili bir içeceğe geçmeye destek olabilir. ” Sanders euronews’e söylemiş oldu.

Sanders, “zorlayıcı kanıtlara (örn. işlenmiş et) yada ihtimaller içinde kanser kanıtlarına (örn. kırmızı et) haiz maddelerden kaçınılması icap ettiğini” altını çizdi.

Sadece Sanders, “ihtimaller içinde kategoride” bulunanların muhtemelen “endişelenmeye değmez” bulunduğunu, bu sebeple kanıtların sınırı olan bulunduğunu söylüyor.

Indiana Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu-Bloomington’da beslenme uzmanı olan David Klurfeld, “neredeyse her maddenin aşırı oranda tehlikeli olabileceğine” inanıyor.

Daha ilkin bir IARC panelinde vazife icra eden Klurfeld, “Zehir bir dozdur. A vitamini, demir ve su şeklinde temel besinler bile oldukca fazla tüketirseniz sizi saatler içinde öldürür” dedi. ifadeleri kullan

Avrupa’da hangi ürünler aspartam ihtiva eder?

Aspartam 1980’lerden beri yaygın olarak kullanılmaktadır ve dünya genelinde 6.000’den fazla üründe bulunmaktadır.

Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta aspartam, ürün etiketlerinde yada alternatif olarak E-951 E-numarası altında bulunabilir.

Besin ürünlerinde niçin bu kadar yaygın?

Bu suni tatlandırıcı, düzgüsel şekerden ortalama 200 kat daha tatlıdır. Yoğun tatlılığı sebebiyle, yiyecek ve içeceklerde istenilen tatlılık düzeyine ulaşmak için oldukca azca oranda gereksinim duyulur.

Netice olarak, şekerden oldukca daha azca kalori eklenmiş olur.

Peki Avrupa’da en oldukca kullanılan ürünler neler bakabilir misiniz?

Sofra tatlandırıcıları

Aspartam en oldukca kahve ve çay şeklinde sıcak içeceklerde şekere alternatif olarak kullanılan Canderel, Equal ve Hermesetas şeklinde sofralık tatlandırıcılar şeklinde bulunur.

rejim gazlı içecekler

Diet Coke, Coke Zero, Pepsi Max, Sprite Zero ve Fanta Zero dahil olmak suretiyle birçok popüler içecek markası, şekerden ilave kaloriler olmadan tatlılık sağlamak için aspartam kullanan içeceklerinin rejim versiyonlarını sunar.

Şekersiz sakız, şekerlemeler ve nane

Extra, Orbit, Trident, Hollywood, Mentos, Freedent ve Airwaves şeklinde sakız markalarının şekersiz alternatifleri, birincil yada ana tatlandırıcılardan biri olarak aspartamı kullanır.

Düşük kalorili yoğurtlar ve tatlılar

Yoplait ve Müller Light şeklinde bazı yoğurt markaları da tatlandırma amaçlı aspartam içeren düşük kalorili çeşitler üretiyor.

Benzer şekilde, muslar, pudingler ve jelatinler şeklinde bazı şekersiz yada şekeri azaltılmış tatlılar da aspartam içerebilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası