Nuruosmaniye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Nuruosmaniye Camii Tarihi Ve Özellikleri…

Nuruosmaniye Camii Nerede?

İstanbul’daysanız görülmesi ihtiyaç duyulan en güzel bölgeler içinde yer edinen Nuruosmaniye Camii, Fatih’te bulunuyor. İstanbul’un Fatih ilçesi Çemberlitaş’ın kuzeyinde yer edinen bu cami, tarihimizde mühim yeri olan eserler içinde yer ediniyor. Hem de Kapalıçarşı’ya olan yakınlığıyla da malum ve birçok şahıs tarafınca ibadethane olarak kullanılan bu cami, bu görkemli yapının bahçesinin bir tarafı Kapalıçarşı’ya açılıyor. Nitekim bu caminin avlusu, bu camiye aşina olmayan insanoğlu da dahil olmak suretiyle Kapalıçarşı’ya ulaşmak için kullanılmaktadır.

Nuruosmaniye Camii’ne iyi mi gidilir?

Nuruosmaniye Camii, konum itibariyle İstanbul’un en canlı ve hareketli semtlerinden birinde yer almıştır. Hem de bu cami Çemberlitaş’a 5 dakikalık adım atma mesafesinde olduğundan bölgeye ulaşımın en kolay yolu olarak tramvay tercih ediliyor. İstanbul’un en mühim camileri içinde yer edinen Nuruosmani Camii, Çemberlitaş ile Çağaloğlu içinde bulunuyor. Nuruosmani Camii’ne toplu taşıma ile gitmek isterseniz tramvay ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Kapalıçarşı durağında indiğinizde cami derhal karşınızda. Belediye otobüsünü kullanacak olanlar Beyazıt – Fatih hattını tercih edebilirler. Cadde üstünde oldukca sayıda toplu taşıma hattı bulunmaktadır. Kendi hususi aracınızla bölgeye ulaşmak isterseniz Fatih tabelalarını takip ederek Kapalıçarşı’ya rahatça ulaşabilirsiniz.

Nuruosmaniye Camii Tarihi

Nuruosmaniye Camii’nin yapımına Osmanlı döneminde 1749 senesinde I. Mahmud zamanında başlanmış. Sadece bu padişahın ölümü üstüne kardeşi III. Osman camiyi bitirmiş. Kent merkezinde inşa edilen bu cami hem de ticari alanlara olan yakınlığı ile de biliniyor. Cami o zamandan beri uğrak ve ziyaret edilen mekanların başlangıcında geliyor. C

Caminin açılış zamanı 5 Aralık 1755’tir. Simon Foreman’a Emini Ahmed Efendi’nin rehberliğinde yaptırılan bu heybetli yapıt, o dönemde Avrupa’da ortaya çıkan sanat akımına uygun olarak tasarlanmıştır. Hatta o dönemde Avrupa’ya bir mimarın buraya cami yapması için getirilmiş olduğu bile söyleniyor.

Nuruosmaniye Camii’nin Özellikleri

Mimar Sinan’ın eserlerinde aramış olduğu görkemli ve büyük kubbe arayışı, Simon tarafınca bu eserde de aranmaya devam etmiştir. Caminin yalnız kubbesi Osmanlı eserlerine benziyor, geri kalan her şey öteki yakarma yerlerinden oldukca özgür yoldam eserler şeklinde. Bu caminin inşaatı tamamlandıktan sonrasında ortaya çıkan akım sonucunda Ortaköy ve Dolmabahçe camileri aynı tarzda inşa edilmiştir.

Osmanlı döneminde inşa edilen tüm camiler o döneme kadar çoğu zaman dikdörtgen planlıdır. Sadece bu cami ile beraber bu tasarım tarihe karışmış ve kare tasarımı kullanılmaya başlanmıştır. Nuruosmaniye Camii’nin yapımında öteki camilerden değişik olarak dikkat çeken detaylardan biri de yapımında demir kullanılmasıdır. Bu sayede depremlerden fazla etkilenmeden günümüze rahatça gelebilmiştir. Hem de caminin alt kısmında toplam 19 bölümden oluşan 12 odalı bir mahzen bulunmaktadır. O zamanlar bu kiler sergi ve teşhir alanı olarak hizmet veriyordu.

Nuruosmaniye Camii’nin kubbesi 43 metre yüksekliğinde ve 25 metre çapında olacak şekilde tasarlandı. Tavanı oldukça büyük bir kubbe ile örtülen bu cami, yapılışıyla hayranlık uyandırmaktadır. Aslına bakarsak Osmanlı döneminde yapılmış en büyük ve en etkisi altına alan kubbelerden biridir. Caminin kubbesinde Nur Suresi’nin 35. ayeti yazılıdır. Burada “Tanrı göklerin ve yerin nurudur” yazılıdır. Kubbe kemerleri ile duvar içinde 115m uzunluğundaki Fetih Suresi’nin tamamı yazılıdır.

Cami bitişiğinde minarelerde kurşun yerine ilk kez taş külahlar kullanılmıştır. Caminin en göze çarpan özelliklerinden biri hat sanatının etkisi altına alan örneklerine haiz olmasıdır. Caminin kapı tokmaklarından kubbesine kadar uygulanan hat sanatının görkemli örneklerini görebilirsiniz. Caminin girişinin sağında ve solunda “hayırlı kapılarınızı bizlere açın” manasına gelen yakarış bulunmaktadır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası