Nijer’deki cunta yönetimi, ECOWAS heyeti ile görüşmeyi kabul etti

Bölgesel blog, demokratik yollardan seçilmiş Devlet Başkanı Muhammed Bazum’un tekrardan göreve iadesi için barışçıl yolları denemeye devam ederken bir taraftan da ECOWAS üyesi ülkelerin genelkurmay başkanları, herhangi bir deva kalmaması halinde bu ülkeye müdahaleye hazır olduklarını duyuru etmişlerdi.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) yetkilisi, Nijer’de 26 Temmuz’da yönetime el koyan cuntanın, ECOWAS ile görüşmeyi kabul ettiğini bildirdi. 

REKLAM

Reuters’a konuşan kaynak, ECOWAS’tan bir heyetin cunta yönetimi ile görüşmelerde bulunmak suretiyle bugün (19 Ağustos) Nijer’in başkenti Niamey’e uçtuğunu dile getirdi. 

Yetkili, bloğun 26 Temmuz darbesini tersine çevirmek için diplomatik yollar aradığını dile getirdi. 

Bölgesel blog, demokratik yollardan seçilmiş Devlet Başkanı Muhammed Bazum’un tekrardan göreve iadesi için barışçıl yolları denemeye devam ederken, bir taraftan da ECOWAS üyesi ülkelerin genelkurmay başkanları, herhangi bir deva kalmaması halinde bu ülkeye müdahaleye hazır olduklarını duyuru etmişlerdi. 

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir kaynak, ECOWAS Komisyonu Başkanı Omar  Touray’ın da aralarında bulunmuş olduğu heyetin Niamey Havaalanında cunta tarafınca atanan başbakan tarafınca karşılandığını ve kendi kendilerini yetkili duyuru eden kişilerle görüşmelerde bulunacağını aktardı.

ECOWAS Siyasal İşler, Sulh ve Güvenlikten Görevli Komiseri Abdel Fatau Musah da  blogun siyasal krize ihtimaller içinde bir çözüm için darbe liderleriyle görüşmek suretiyle Nijer’in başkenti Niamey’e bir kurul gönderdiğini belirterek, “Sonunda (askeri yönetim) bizlere bugün misyonumuzu kabul edeceklerini söylediler ve ikimiz de tekliflerini kabul ettik, şu demek oluyor ki bugün ülkeye bir misyon gelecek, bu kati.” diye konuştu. 

Musah, ECOWAS’ın gönderilmiş olduğu heyetin, tüm görüşmelerin, Nijer’deki anayasal düzenin tekrardan tesis edilmesiyle sonuçlanmasını sağlayacağını dile getirdi.

Diyalog kanalıyla başaramazlarsa, son olarak çarenin askeri seçenek olacağını belirten Musah, “Sorun şu ki, görüşmelerin hiçbir yere varmadığını fark edersek, sizi temin ederim ki sonu gelmeyen bir diyaloğa ya da sağırlar diyaloğuna girmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Batı Afrika bölgesinde son üç yıl içinde 7 kere askeri darbe gerçekleşti. 

Nijer’in yanı sıra komşu ülkeler Mali ve Burkina Faso’da da yakın geçmişte askerler yönetime el koydu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası