Nijer’de cunta Fransa’yı olası müdahale için asker konuşlandırmakla suçladı

Nijer ile eski sömürgecisi Fransa arasındaki ilişkiler, Paris’in 26 Temmuz’da darbe meydana getiren cuntayı gayri meşru duyuru etmesinden bu yana bozuldu.

Nijer’de yönetimi elinde tutan askeri cunta, Fransa’yı ECOWAS ile beraber olası bir askeri müdahale hazırlıkları kapsamında birçok Batı Afrika ülkesine asker konuşlandırmakla suçladı.

REKLAM

Gece süresince devlet televizyonunda okunan bildiride cunta, Fransız birliklerinin topraklarından çekilmesi çağrısını da yineledi. Açıklamada, “Ulusal ve internasyonal kamuoyunun, Fransa’nın benimsediği bu saldırgan, kurnaz ve aşağılayıcı tutumun sonuçlarına şahit olması” çağrısında bulunulmuş oldu.

Nijer ile eski sömürgecisi Fransa arasındaki ilişkiler, Paris’in 26 Temmuz’da darbe meydana getiren cuntayı gayri meşru duyuru etmesinden bu yana bozuldu. Darbe liderleri, Fransız karşıtlığı dalgasından da faydalanarak komşu Mali ve Burkina Faso’daki cuntaların stratejisini izleyerek bölgedeki İslamcı isyanlara karşı mücadelede Fransa ile uzun süredir devam eden askeri bağları sonlandırma yolunu seçti.

Cuntanın son açıklamaları sorulduğunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Darbecilerin açıklamalarını meşru görmüyoruz,” yanıtını verdi.

Nijer’de konuşlanan ortalama bin 500 Fransız askeriyle ilgili olarak Macron, bu askerlerin sevkiyle ilişkin herhangi bir kararın yalnızca Bazoum ile koordineli olarak alınacağını söylemiş oldu.

Macron, Hindistan’da G20 liderlerinin katılmış olduğu iki günlük zirvenin kapanışında düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “Eğer tekrardan konuşlanaracak olsak bile bunu yalnızca Başkan Bazoum’un isteği üstüne yaparım” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın, demokrasiyi tekrardan tesis etmek için güç kullanmaya yönelik Batı Afrika’nın başka yerlerine asker konuşlandırdığı iddiasına direkt değinmedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası