New York’tan Alaska’ya: ABD genelinde 11 Eylül anma törenleri düzenleniyor

Ülke tarihinin en büyük terör saldırılarını anımsamak için ABD Birleşik Devletleri’nin dört bir yanında 11 Eylül anma etkinlikleri düzenleniyor.

Amerikalılar, ABD Birleşik Devletleri topraklarında yaşanmış olan en büyük terör saldırısını 22. senesinde anmak için ülkenin dört bir yanında bir araya geliyor.

REKLAM

Anma törenleri New York’taki Dünya Tecim Merkezi, Pentagon ve Pennsylvania’daki hücum alanlarından Alaska ve ötesine kadar uzanıyor.

Hindistan ve Vietnam’a yapmış olduğu bir geziden sonrasında Washington D.C.’ye doğru yola çıkan ABD Başkanı Joe Biden, Alaska’nın Anchorage kentindeki bir askeri üstte düzenlenecek törene katılacak.

Biden, 11 Eylül’ü Alaska’da anan ilk ABD Başkanı olacak. First Lady Jill Biden ise Pentagon’daki 11 Eylül anıtına çelenk bırakacak.

11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen terör saldırılarında ortalama 3 bin şahıs yaşamını yitirmiş, bu saldırılar ABD’nin dış politikasını tekrardan şekillendirmişti. 

Pentagon’dan 160 kilometre ve New York’tan üç kat daha uzak mesafede bulunan Virginia’nın Goochland İlçesinin itfaiye Eddie Ferguson, “O gün tam da olması gerektiği benzer biçimde tek bir ülke, tek bir millet, tek bir halktık. Duygu buydu, hepimiz bir araya geldi ve yardım etmek için elimizden geleni yaptık.” şeklinde konuştu. 

Çoğunlukla kırsal kesimden oluşan 25 bin sözü geçen ilçede bir tek müdahale ekiplerine odaklanan bir sabah ayini ve tüm kurbanlara yönelik bir akşam töreni olmak suretiyle iki anma etkinliği düzenleniyor. 

(*11*)Çalışanlar için dinlence deklare edildi

Ülke genelindeki öteki topluluklar da saygı duruşu, çan çalma, mum yakma benzer biçimde etkinliklerle anma törenleri organize etti.

İzciler, Dünya Tecim Merkezi’nden bir parça çelik ve 11 Eylül kurbanı Jessica Leigh Sachs’ı onurlandıran bir plaketin yer almış olduğu “Kahramanlar Anıtı”nın bulunmuş olduğu Missouri, Fenton’daki bir anma töreninde bayrak alçaltıp yükseltti. 

Belediye Başkanı Joe Maurath, “Biz bir tek ufak bir topluluğuz  sadece bu vakaları hatırlamaya devam etmek bizim için mühim.” şeklinde konuştu. 

Bazı 11 Eylül kurbanlarının memleketi New Jersey’in Monmouth İlçesi, anma törenlerine katılabilmeleri için bu yıl 11 Eylül’ü çalışanlar için dinlence duyuru etti. 

Birçok Amerikalı, Kurultay’nin hem Vatanseverlik Günü hem de Ulusal Hizmet ve Anma Günü olarak belirlediği bu günde gönüllü emekler yapıyor.

REKLAM

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi plazasındaki törene katılacak. Etkinlikte siyasilerin konuşmalarına yer verilmeyecek, bunun yerine kürsü kurban yakınlarına bırakılacak.

James Giaccone, kardeşi 43 yaşındaki Joseph Giaccone’nin anısına bu yıl da adını okumak için kayıt yaptırdı. Aile her yıl Joseph’in adını duymak için törene katılıyor.

11 Eylül’de kaçırılan uçaklardan birinin, yolcuların kokpite saldırmaya emek vermesi sonucu düşmüş olduğu Pennsylvania’da, Ulusal Park Servisi tarafınca işletilen Stoystown’daki Uçuş 93 Ulusal Anıtı’nda bir anma ve çelenk koyma töreni düzenleniyor. Harris’in eşi Doug Emhoff’un bu törene iştirak etmesi planlanıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası