Mısırlı aktivist Ahmet Douma, Cumhurbaşkanı Sisi tarafından affedildi

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi tarafından çıkarılan kararname devlet televizyonunda yayımlandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aralarında 15 yıla mahkum olan aktivist Ahmed Douma’nın da bulunmuş olduğu 30 mahkumu affetti.

REKLAM

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi tarafından çıkarılan kararname devlet televizyonunda yayımlandı. 

Buna bakılırsa, 2011 senesinde Hüsnü Kutsal’in devrildiği demokrasi yanlısı olayların önde gelen isimlerinden olan Ahmed Douma, 2013’te gözaltında alındıktan sonrasında 2019 senesinde ayaklanma ve güvenlik güçlerine hücum suçlarından 15 yıl hapse mahkum oldu. 

Mahkeme sonucunda Douma’nın parlamentoya girerek zarar veren bir grubun parçası olduğu ve ‘şeytanın işini yapmış olduğu’ kaydedildi. 

Mısırlı yetkililerin internasyonal baskı sebebiyle siyasal tutukları özgür bıraktığı öne sürülürken nisan ayından bu yana bin tutuklunun özgürlüğüne kavuştuğu kaydedildi.

Sadece Mısırlı insan hakları gözlemcileri Kahire yönetiminin 3 bin kişiyi de siyasal nedenlerle gözaltına aldığını korumak için çaba sarfediyor. 

Abdulfettah es-Sisi’nin darbe ile göreve gelmesinin peşinden binlerce kişinin tutuklandığı Mısır’da son olarak, insan hakları savunucusu Patrick Zaki ve avukat Mohamed el-Baqer, geçen ay çıkarılan af kararnamesiyle özgürlüğüne kavuşmuştu. 

Darbenin peşinden muhalefetle ‘ulusal diyalog’ adımları başlatılırken, af kararlarının Mısır’da gelecek yıl yapılacak seçimle de ilişkili olduğu belirtiliyor. 

Sadece seçim öncesi Sisi’ye rakip olarak herhangi bir aday hemen hemen çıkmadı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası