Mıhlı Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Mıhlı Şelalesi Özellikleri Ve Giriş Bilgileri…


Mıhlı Şelalesi Nerededir?

Mıhlı Şelalesi Marmara Bölgesinde yer edinen Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinde yer verilmiştir. Mıhlı Şelalesinin adres bilgilerinde Baş değirmen Mıhlı Şelalesi Ayvacık Çanakkale adresi geçmektedir.

Mıhlı Şelalesi Türkiye ülkesinde ne olursa olsun gezilmesi ve görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler arasındadır. Bu şelale konum ve özellikleri bakımından pek fazlaca insan tarafınca merak edilmektedir.

Mıhlı Şelalesi vatanımızda yer edinen Kaz Dağlarının yeşilliğini barındırmaktadır. Bununla beraber dere ve şelale olarak anılmaktadır. Bilinmiş olduğu şeklinde şelale, çağlayan, akarsu yatağı olarak kabul edilen suların yüksekten akmış olduğu bölümdür. Bu bölümler coğrafyamızda kendiliğinden bazı tabiat vakaları sonucunda meydana gelmektedir.

Mıhlı şelalesi de bu özelliğinden dolayı bilhassa sıcak yazları tercih edilmektedir. Şelalenin varlığı solunan havayı temiz ve serin yapmaktadır.

Eğer Kaz Dağları turuna çıkılıyorsa bilhassa Mıhlı Şelalesine gidilmelidir. Serinlemek isteyen hepimiz Mıhlı Şelalesini ziyaret etmekte ve hem de tabiat güzelliğinden de etkilenmektedir.

Mıhlı Şelalesi konumu gereği Çanakkale ve Balıkesir illeri içinde kalmaktadır. Şelale Minik Kuyu ilçesi yolu üstünde yer edinen Altın Oluk ilçesine 13 kilometre yakınlığıyla bilinmektedir.

Mıhlı Şelalesine Nasıl Gidilir?

Mıhlı Şelalesine ulaşım oldukça basittir. Ilk olarak Altınoluk kazasından Minik Kuyu ilçesine doğru gidildiğinde Minik Kuyu tabelasıyla karşılaşılmaktadır. Bu tabeladan sağa dönüldüğünde 2,5 km daha ilerlenmelidir.

Sonrasında ise yol sonunda sağ tarafta yer edinen ve taş köprü yoluna giden bir sapak yolcuların karşısına çıkmaktadır.

Mıhlı Şelalesine giden dönemece ulaşmak için bu sapaktan dönmemek gerekir. Dönmeden direk olarak 200 metre daha devam edilmelidir. Viraj yolundan bir km daha ilerlendiğinde Mıhlı Şelalesine ulaşılmaktadır. Buradan da anladığımız şeklinde Mıhlı Şelalesine kara yolu ile ulaşılmaktadır. Ilk olarak Çanakkale ilinin Altınoluk ve Minik Kuyu yolunu tutulmalıdır.

Mıhlı Şelalesi Özellikleri Nedir?

Mıhlı Şelalesi özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

Kaz Dağlarından gelen Mıhlı çayından oluşmuş ufak şelale olarak bilinmektedir.

Mıhlı Şelalesi Türkiye’de bulunan öteki şelaleler şeklinde büyük yapıda değildir.

Bölgede çaydan gelen sular ile meydana gelmiş iki tane gölet bulunmaktadır.

Göletlerden birine yüzerek de ulaşılabilmektedir.

Erişilen gölet ise şelalenin tam alt kısmıdır.

Suyun temizliği ve serinliği sebebiyle pek fazlaca şahıs yüzerek bu gölete ulaşmaktadır.

Şelalenin ortalama olarak 250 metre aşağısında Baş Değirmen Köprüsü bulunmaktadır.

Bu yüzden şelale içinden adım atma imkanı da vardır.

İnsanlar görünüm seyretmek için şelale içinde yürüyüş yapmayı da tercih etmektedir.

Bazı kişiler de yer edinen kayalıklardan korkmaktadır. Bu amaçla yürüyüş esnasında bulunan mavi renkli tabelanın yan tarafınca gidilmesi önerilmektedir.

Taş Köprü Mıhlı Çayı üstünde yer verilmiştir. Bu köprünün ise Roma döneminde inşa edilmiş olduğu tarih bilgilerinde yer verilmiştir.

17 km uzunluğunda bulunan Taş Köprü 2017 senesinde yenilenmiştir.

Mıhlı çayı da şelale yolunun sağ tarafında yer verilmiştir.

Oldukça sakin olan şelale bölgesinde hem de piknik alanları, mangal alanları, dinlenme tesisleri de bulunmaktadır.

Mıhlı Şelalesine Giriş Detayları

Mıhlı Şelalesine belirli bir giriş tutarı ve ziyaret saatleri bulunmaktadır. Bu saat aralığında giriş ücretini ödedikten sonrasında Mıhlı Şelalesinin keyfini sürebilirsiniz.

Ulaşımın hususi araçlarla kara yolundan yapıldığı Mıhlı Şelalesinde giriş tutarı haricinde bu yüzden oto park tutarı de yer verilmiştir.

Vasıta başına otopark tutarı 30 TL olarak belirlenmiştir. Vasıta içindeki şahıs sayısı beş kişiden fazla olduğu taktirde giriş tutarı 7,5 TL ödenmektedir.

Tüm bu ödeme ve giriş bilgilerinin haricinde piknik yapmak isteyen kişiler masa tutarı olarak 40 TL ödemeleri beklenmektedir.

Mıhlı Şelalesinin ziyaret günleri perşembe günü haricinde her gün olabilmektedir. Gün içindeki ziyaret saatlerini ise sabah dokuz ile akşam dokuz arası oluşturmaktadır.

Mıhlı Şelalesinde Neler Yapılabilir?

Mıhlı Şelalesi yeşilliklerin içinde yer almış olduğu için tabiat yürüyüşlerine en uygun nokta olarak bilinmektedir.

Mıhlı Şelalesinin su seslerini ve kuş seslerini dinleyebilir huzurun tadını alabilirsiniz. Bununla beraber sıcak yaz günlerinde şelalenin suyunda yüzerek ulaşılabilen göletine gidebilirsiniz.

Şelale bölgesinde yer edinen restoran ve dinlenme tesislerinde yiyecek yiyebilir ve dinlenebilirsiniz. Yürüyüş ve yüzmeden sonrasında bu yerlerde soğuk bir şeyler içebilirsiniz. Üstelik eşi olmayan bir şelale bölgesi ve yeşillik manzarası eşliğinde bu etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bu seçenek haricinde bölgede piknik alanları yer almış olduğu için kendin pişir kendin ye keyfini yaşayabilir mangal yapabilir ve piknik masalarını kullanabilirsiniz.

Mıhlı Şelalesine Gidişte Toplu Ulaşım Bulunuyor Mu?

Ilk olarak şu bilinmelidir ki Mıhlı Şelalesine kara yolunu kullanarak ulaşabildiğiniz halde bu bölgeye toplu taşıma araçları bulunmamaktadır. Bu yüzden kendinize hususi bir aracınızın kısaca otomobilinizin bulunması şarttır.

Mıhlı Şelalesi yolu oldukça bozuktur bu yüzden kendi aracınızı doğru ve muntazam kullanmanızda yarar bulunmaktadır.

Mıhlı Şelalesi Çanakkale merkeze 2 saat mesafededir. Minik kuyu ilçesine de bir tek 20 dakika mesafede yer verilmiştir.

Mıhlı şelalesi yolu üstünde yol süresince sizleri tabelalar yönlendirecektir. Fakat belirli bir bölgeden sonrasında ve Mıhlı Şelalesine yaklaşıldığında tabelalar ortadan kalkacaktır. Bu yüzden girişi bulabilmek adına yolda birine adres sormanız tavsiye edilmektedir.

 

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası