Michael Jackson’ı istismarla suçlayanlar şarkıcının şirketlerine dava açabilecek

Mahkeme cuma günü açıklamış olduğu sonucunda, şikayetçilerin, Michael Jackson’a ilişkin şirketlere dava açabileceğini belirtti.

ABD’de çocukken müzisyen Michael Jackson tarafınca cinsel istismara uğradığını öne devam eden iki kişinin, şarkıcının şirketlerine dava açmasının önü açıldı. Temyiz mahkemesi alt mahkemenin kararını bozarak davanın görülebileceğine hükmetti. 

REKLAM

40’lı yaşlarından olan iki şikayetçi Wade Robson ve James Safechuck, 2019’da Leaving Neverland adlı belgeselde 7 ve 10 yaşlarında Neverland çiftliğinde kalırken Jackson tarafınca istismar edildiğini iddia etmişti.

Wade Robson ve James Safechuck belgeselde 1980’li yıllarda istismara uğradıklarını söyledi. İddiaları reddeden Jackson’ın ailesi, belgeseli ‘toplu linç’ olarak vasıflandırdı. 

Şikayetçilerden Safechuck’ın dava başvurusu, 2020 senesinde Los Angeleslı yargıç tarafınca ‘şirketlerin kendisine bakmakla yükümlü olmadığı nedeni öne sürülerek’ reddedildi. Aynı yargıç bir yıl sonrasında da Wade Robson’ın başvurusunu aynı gerekçeyle geri çevirdi.

İki şikayetçi davayı Kaliforniya’da temyiz mahkemesine taşıdı. Mahkeme cuma günü açıklamış olduğu kararından şikayetçilerin, Michael Jackson’a ilişkin şirketlere dava açabileceğini belirtti. 

Kararda, failin sahibi olduğu tek hisseli şirketlerin evlatları koruma yükümlülüğünden muaf tutulamayacağı ifade edildi. 

Şikayetçi Safechuck ve Robson’ın avukatı Vince Finaldi, temyiz mahkemesinin “Kaliforniya yasalarına aykırı olan ve evlatları tehlikeye atan emsal oluşturacak olan önceki yanlış kararları” bozduğunu söylemiş oldu.

Jackson ailesinin avukatı Jonathan Steinsapir, sanatçının masum olduğuna ‘güvenli bulunduğunu’ söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası