Meryem Ana Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir? İzmir Meryem Ana Kilisesi Tarihi Ve Özellikleri…


 Meryem Ana Kilisesi Nerede?

 Tarihi Meryem Ana Kilisesi, İzmir ilinin Selçuklu ilçesine yalnızca 9 km uzaklıkta yer verilmiştir. Her yıl oldukça fazla sayıda kişinin öncelikli olarak ziyaret etmiş olduğu bu yer İzmir ilinin merkez kazasından ortalama olarak 80 km uzaklıkta bulunuyor. Kuşadası’na olan uzaklığı ise 30 km civarındadır.

 Büyüleyici bir mimariye haiz olan zamanı Meryem Ana Kilisesi, Bülbül Dağı yoluna yakın bir mevkide konumlanmıştır. Efes antik Kentinin de derhal üst kısmında ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Bilhassa Hristiyan din inancına haiz olan ziyaretçileri burayı öncelikli olarak görmeye gelmektedir. Buraya sık sık gelmiş olarak hacı olmaktadırlar.

 Dolayısıyla Hristiyan inancına haiz olan insanoğlu burayı ziyaret ederek dini vecibelerini yerine getirebilme olanağına sahiptirler. Hristiyanlık dini açısından son aşama maneviyatı yüksek olan bir yerdir.

 Meryem Ana Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

 Ulaşımı son aşama kolay bir konumda olan Meryem Ana Kilisesine, Aydın ilinden gitmeyi düşünenlerin ortalama olarak 60 kilometrelik bir yolu kat etmesi gerekmektedir. Geçmiş tarihin günümüze bir yansıması olma niteliği barındıran Meryem Ana Kilisesine hususi araçla olmasıyla birlikte toplu taşıma araçları ile de son aşama kolay bir halde ulaşım sağlanabilmesi söz mevzusudur.

 İzmir Meryem Ana Kilisesi Tarihi ve Özellikleri

 Tarihten günümüze dimdik ayakta kalabilmeyi başarmış olan yapılardan önde gelen Meryem Ana Kilisesi, Hristiyanlık inancına bakılırsa hac yerlerinden biri olarak kabul görmektedir. Oldukca uzun bir geçmişe haiz olan yapı, 1891 senesinde İzmir ili sınırları içinde yaşayan Lazaristler tarafınca orman içinde ortaya çıkarılmıştır.

 1950 senesine gelindiğinde zamanı yapı üstünde restorasyon emek harcamaları gerçekleştirilmiş olan bu kilise mukaddes kabul edilmiştir. Hristiyanlığın merkezi niteliğine haiz durumda olan Vatikan 1952 senesinde Meryem Ana Kilisesini hac merkezi olarak duyuru etmiştir.

 Meryem Ana Kilisesini, Papa 4. Paul 1967 tarihinde ziyaret etmiştir. Papa 2. Jean Paul ise 1979 senesinde kiliseyi ziyaret etmiştir. İnşa edilmiş olduğu zamanı kati olarak bilinmemekte olan kiliseyi ek olarak yakın bir tarihte papa 16. Benedict’de ziyaret edilmiştir. Meryem Ana Kilisesinde her yıl 15 Ağustos da ayin düzenlenmektedir.

 Meryem Ana Kilisesinin bulunmuş olduğu konuma yaklaşırken yol kenarında bir hediyelik eşya dükkanı da hizmet vermektedir. Meryem Ana Kilisesine giriş esnasında saygıdan ziyaretçilerin başlarını örtmesi gerekmektedir.

 Kilise içinde bulunan mumları belli bir miktar bağış karşılığında ya da bağış yapmadan en fazla iki tane alarak dışarıda bulunan alana dike bilme olanağı söz mevzusudur. Meryem Ana evinde aşağı doğru indirilmiş olduğu takdirde karşınıza üç tane çeşme çıkar. Bu çeşmelerden akan suların şifalı olduğuna inanılmaktadır.

 Hristiyanlık zamanı için son aşama büyük öneme haiz olan bir yer olarak kabul edilmiş durumda olan Meryem Ana Kilisesi, pek oldukça kaynağa bakılırsa İsa’nın ölümünün sonrasında Meryem Ana İsa’nın Aziz St. Jeans tarafınca buraya yerleştirildiği ve ölümüne kadar olan süreç içinde burada yaşamış olduğu anlatılır. Hristiyan Ortodokslar ise Meryem Ana’nın 63 yaşlarındayken Kudüs’te hayata gözlerini yumduğuna inanmaktadır. Fakat mukaddes kitaplarda bu mevzuyla ilgili kati bir informasyon bulunmamaktadır.

 Kilisenin bahçesinde bir fazlaca etkisinde bırakan bir Meryem Ana heykeli ve orta kısmında ise vaftiz havuzu bulunmaktadır. Yapının bahçe kısmında fotoğraf çekimi yapılabilse de kilisenin içinde çekim yapılmasına izin verilmemektedir.

 Kilise bahçesinde üç tane çeşme bulunmaktadır. Buradan akan suyun şifalı olduğuna inanılmakta ve ziyaretçiler buradan su doldurup içmektedir. Efes Meryem Ana Kilisesi bugün yalnızca Hristiyanlar tarafınca değil her dinden insanoğlunun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gelen ziyaretçiler arzu dilemek için mum dikmekte ve çeşitli kumaş ya da kağıtlara dileklerini yazıp arzu bağlama duvarına asmaktadır.

 Tarihi öneme haiz olan Meryem Ana Kilisesinin girişleri yabancı olan turistler için 35 TL olarak belirlenmiştir. Türk ziyaretçiler için ise yalnızca 10 TL ödemek kafi olmaktadır. Meryem Ana Kilisesini ziyarete gelen vasıta sahipleri ek olarak otopark için 10 TL ödeyerek araçlarını park edebilme olanağına sahiptirler.

 Meryem Ana Kilisesi, Kasım ile Şubat ayları sürecinde sabah 08:00 ile akşam 17:00 içinde ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Öteki aylarda ise Meryem Ana Kilisesinin kapıları ziyaretçilere sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri içinde açılmaktadır. Bu saat dilimleri içinde bu yapıyı içeriden görme olanağı söz mevzusudur.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası