Mersin İlçeleri Nelerdir? Mersin’in Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Mersin Haritası


Mersin’in İlçeleri Nedir?

Mersin ilinde oldukca sayıda ilçe yer verilmiştir. Bu ilçelerin adları ise şu şekilde ifade edilmektedir:

Akdeniz

Aydıncık

Anamur

Çamlıyayla

Bozyazı

Gülnar

Erdemli

Mezitli

Silifke

Mut

Tarsus

Yenişehir

Toroslar

Şeklinde olmaktadır.

Mersin’in Nüfusu Kaç Kişidir?

Kent içinde gezim, Sanayi, ve denizcilik bir fazlaca gelişmiştir. Ülkenin en kalabalık olan on birinci ili kabul edilen Mersin’in 2020 itibari ile 1.868.757 kişilik olan nüfusa haiz olduğu bilinmektedir. Nüfusunun kalabalık olmasının sebepleri içinde Mersin’in bir liman kenti olması büyük seviyede etkilidir. Buna bağlı şekilde ekonomik kaynakları ve iş alanları da gelişmiştir. Tarıma elverişli olan toprakları fazladır. Bilhassa de tropikal meyve tarımına oldukça elverişlidir.

Mersin’in Coğrafi Özellikleri Nedir?

Mersin ilinin yüz ölçümünün %87’lik olan kısmı dağlıktır. Mersin’in en yüksek tepesi, 3524 metre ile Medetsiz Tepesi olmaktadır. Mühim geçişlerinin ise Sertavul ve Gülek Boğazları olduğu bilinmektedir. Belli başlı olan akarsuları ise; Berdan Irmağı, Efrenk Çayı bir öteki deyiş ile Muftü Çayı, Deliçay, Karacaoğlan Çayı, Mezitli Çayı, Alata Çayı, Göksu, Limonlu Çayı (Lamas Çayı) ve Dragon Çayı şeklinde olmaktadır. Şehirdeki en büyük ova ise doğu kısımında Çukurova’nın devamı şeklinde olan Tarsus (berdan) ovasıdır. Bununla beraber ilin batı kesiminde ise minik kıyı ovaları görülmektedir.

Bu ovalardan en büyükleri Anamur ve Silifke kıyı ovalarıdır. Merkezdeki ilçeleri Akdeniz, Mezitli, Yenişehir, Toroslar; öteki ilçeleri ise Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Silifke, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar ve Mut’tur. Toplam on üç ilçesi bulunur.[2] Büyükşehir belediyesi statüsü bulunur. Türkiye’nin güneyindeki bir liman kentidir. Mersin Limanı Türkiye’nin en büyük limanları arasındadır. Mersin ve çevresinde, tipik ılıman ve sıcak astropikal iklimi hakim olmaktadır.

Yaz ayları sıcaktır ve aşırı nemlidir. Averaj 28 °C nemlilikse %88’ler dolayında kış aylarıysa 16 °C şeklindedir. Bir fazlaca ılık ve yağışlıdır. Bu kapsamda senelik yağış averajı ise 1096 mm şeklindedir. Mersin’de çevre şehirlerden değişik bir halde ekstrem sıcaklıklara oldukca ender rastlanmaktadır. Ekstrem sıcaklar devasa yükseklikte sıcaklıklar yada sıfırın altındaki değerleri ifade etmektedir. İlin uzun seneler ısı averajı 22 °C aşama olmaktadır ve bu özelliği ile Avrupa’nın ve Türkiye’nin en sıcak kesimini oluşturmaktadır.

Mersin’in Müzeleri Nedir?

Mersin’de oldukca sayıda müze bulunmaktadır. Bu müzeler şu şekilde ifade edilmektedir:

Silifke Müzesi

3. Narlıkuyu Mozaik Müzesi

Nusret Mayın Gemisi Müzesi

St. Paul Kilisesi

Mustafa Kemal Atatürk Evi Müzesi

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Deniz Müzesi

Tarsus Müzesi

Şeklinde sıralanmaktadır.

 

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası