Merak edildi: Sığacık Nerede? Sığacık’a Nasıl Gidilir? Sığacık Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Mahallenin zamanı 1520 yılına kadar dayanmaktadır. Sığacık içinde kesinlikle ziyaret edilmesi ihtiyaç duyulan yerlerden biri Sığacık Kalesidir. Ek olarak kalenin derhal dibinde Sığacık Limanı yer almıştır. Zamanı seven kişiler ise Teos Antik Kentine giderek M.Ö 1000 senesinde kurulan bu hususi alanda dolaşabilir, tarih şöleni yaşayabilirler. Ek olarak Akkum ve Akarca Plajına giderek tatilinizi renklendirebilirsiniz.

Sığacık Nerede?

Sığacık İzmir ilinde yer edinen, minik bir kasabadır. Sığacık Seferihisar’a bağlı bir mahalledir. Sığacık içinde birçok barıncak ve otel yer almıştır. Kişiler dilerlerse Kaleiçi bölgesinden yada etrafta ki pansiyonlarda kalmış olarak sakin ve kültür dolu bir dinlence geçirebilirler. Sığacık içinde kafe, restoran ve balık restoranları bulunmaktadır. Her yıl birçok yerli ve yabancı gezgin ağırlayan Sığacık kaliteli seyahat yapmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir yerdir.

Sığacık’a Nasıl Gidilir?

Sığacık, Seferihisar içinde 5 kilometre uzaklıktadır. İzmir’in merkezine ise 52 kilometre, İzmir Havalimanı’na ise 70 kilometre uzaklıktadır. Kişiler İzmir’den araçla, bir saat içinde Sığacık’a gidebilirler. Kişiler dilerlerse İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüslerine binerek, kolay bir halde buraya gidebilirler.

Sığacık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sığacık’ta her yıl Haziran aylarında festivaller ve şenlikler düzenlenmektedir. Ek olarak kişiler Turgut Köyü’ne giderek, lavanta şenliklerine katılabilirler. Seferihisar Belediyesi her yıl birçok şenlik düzenlemektedir. Siz de Sığacık’a giderek, festivallere katılabilir ve şirin bir kasabada tatilinizi geçirebilirsiniz. Teos Antik Kenti içinde bulunan alanlara gidebilir, Sığacık pazarına uğrayarak kendinize hediyelik eşyalar bakabilirsiniz. Kale Meydanı çevresinde yazları konserler olunmaktadır. Ek olarak Tabiat Okulunu ziyaret ederek, hususi bir mekan gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Sığacık Mandalina Festivali

Sığacık’ta her yıl mandalina festivali yapılmaktadır. Genel olarak festivaller kasım ayına doğru tercih edilmektedir. Yerli mandalinayı tanıtan bu festivalde birçok değişik şov olmaktadır. Dans, konser ve şenlik olan bu festival içinde çeşitli ödül organizasyonları da olmaktadır. Mandalina Güzeli, En İyi Mandalina ve En İyi Mandalinalı Yiyecek benzer biçimde dallarda o yıl ödüller verilmektedir.

Sığacık Teos Antik Kenti

Sığacık Teos Antik Kenti içinde ve çevresinde birçok zeytin ağacı yer almıştır. Kişiler tabiat yürüyüşü yapmak için, fotoğraf çekmek yada zamanı bir alan dolaşmak için bu antik kenti tercih edebilirler. Sığacık’ın en mühim zamanı alanları içinde yer edinen bu yer M.Ö 1000 yıllarında kurulmuştur. İonialıların kentlerinden biridir. Şehir içinde Dionysos Tapınağı bulunmaktadır. Şarap Tanrısı Dionysos için meydana getirilen bu mabet, Şarap Tanrısı adına meydana getirilen en büyük tapınaklardan biridir.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası