Marmara Ereğlisi Nerede, Nasıl Gidilir? Marmara Ereğlisi Gezilecek Yerler Nelerdir?


Marmara Ereğlisi Nerede?

 Organik güzellikleri ön plana çıkan Marmara Ereğlisi, Tekirdağ iline bağlı bir ilçedir. Marmara Ereğlisi Tekirdağ kent merkezine 38 kilometre uzaklıkta yer ediniyor. İlçe İstanbul’a ise 90 kilometre uzaklıktadır. Marmara Ereğlisi’nin en mühim özelliği ise 32 kilometrelik bir uzunluğa haiz olmasıdır. Marmara Ereğlisi, Trakya Bölgesi’nin en gözde ilçelerinden birisi olarak ön plana çıkar. Tekirdağ iline bağlı olan Marmara Ereğlisi ilçesi Trakya’nın cenup bölümünde yer almıştır. Marmara Ereğlisi’nin İ.Ö. 600 senesinde Samos’lu kolonistlerce kurulduğu bilinmektedir.

 Marmara Ereğlisi Nasıl Gidilir?

 Geçmişten günümüze mühim tecim noktalarından birisi olan Marmara Ereğlisi’ne ulaşım oldukça kolaydır. Tekirdağ’ın ilçesi olan Marmara Ereğlisi’ne kendi aracı ile gitmek isteyenler kendi araçları ile İstanbul’dan Edirne yönüne giderler. İstanbul’un Silivri ilçesi geçildikten sonrasında ise Marmara Ereğlisi tabelası takip edilmektedir. Toplu taşıma araçları ile Marmara Ereğlisi’ne ulaşım sağlanabilir. İstanbul başta olmak suretiyle öteki şehirlerden Tekirdağ otobüslerine bilinir. Tekirdağ otogarından minibüsler ile Marmara Ereğlisi’ne gidilebilir. Marmara Ereğlisi Silivri’ye 35, İstanbul’a 90 ve Tekirdağ’a 38 kilometre uzaklıkta yer almıştır.

 Marmara Ereğlisi Gezilecek Yerler Nedir?

 Uzun bir sahil şeridi bulunan Marmara Ereğlisi’nde gezilecek pek fazlaca yer bulunuyor. Bilhassa Aşıklar Tepesi, denize bakan tepede dik bir uçurumdur. Sevgililerin uğrak yeri olan aşıklar tepesi adın da buraya gelen aşıklardan almıştır. Marmara Ereğlisi’ne gidenler aşıklar tepesini ziyaret etmeden dönmemeliler. İlçede bulunan İkizler mağarası ise uçurumun kenarında tek odalı bir yer olarak biliniyor. Bazıları bu odanın denizciler tarafınca yapıldığını düşünürken bazılarına nazaran ise oda fazlaca eski yıllardan kalmıştır.

 Marmara Ereğlisi’nde bulunan ipli mağara ise hepimiz tarafınca büyük bir merak uyandırmaktadır. Arka denizdeki kayalık kısmında bulunan ipli mağara yürüyerek zor bela gidilmektedir. Marmara Ereğlisi’ne gidenler Ereğli Bayrak Tepesi’ni de ne olursa olsun görmeliler. Ereğli Bayrak Tepesi, aşıklar tepesinin ön yüzünde bulunmaktadır. Tepede ise benzeri olmayan bir Ereğli manzarası yer alır. Marmara Ereğlisi’nin sembolü olan Ereğli Bayrak Tepesi’nde büyük bir Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi bulunmaktadır.

 Marmara Ereğlisi İle İlgili Merak Edilenler

 Marmara Ereğlisi’ne özgü bazı değerler bulunmaktadır. Marmara Ereğlisi’nin en mühim değerlerinden birisi de Barbaros Karpuzudur. Leziz ve güzel bir görünüme haiz olan Barbaros Karpuzu Marmara Ereğlisi’nin simgelerinden bir tanesidir. Ek olarak Marmara Ereğlisi’nde eşine azca rastlanan kayalıklar bulunuyor. Kına taşı kayalıklar dalgakıranlar tarafınca oluşturulduğu için değişik şekilli yapılar olarak bilinmektedir. Kıyıda ördek kafası, köpek ve kaplumbağa benzer biçimde şekillere bürünen taşlar açık hava müzesi şeklindedir. İlk bakışta insanoğlu tarafınca yapıldığı kabul edilen bu kayalıklar aslına bakarsak tamamen organik bir süreç sonunda oluşmuştur.

 Marmara Ereğlisi’nde Ne Yenir ve Ne İçilir?

 Tekirdağ’a bağlı olan Marmara Ereğlisi’nde her damak zevkine ve her bütçeye uygun restoran seçeneği bulunur. Birbirinden değişik lokantalarda istenilen besinler tüketilebilir. Tekirdağ’ın köftesi meşhurdur. Dolayısı ile Marmara Ereğlisi’nde de fazlaca güzel köfte meydana getiren restoranlar bulunur. İsteğe bağlı olarak ev yiyecekleri ve ya kelle paça türü sakatatlar da tüketilebilir. Marmara Ereğlisi’ne özgü lezzetlerden birisi de dondurmadır. Bilhassa yaz tatillerinde dondurma da fazlaca sık tüketilmektedir. Marmara Ereğlisi, yiyecek çeşitliliği mevzusunda da oldukça geniş bir yelpazeye haizdir.

 Marmara Ereğlisi’nin denizi oldukça sakindir. Temiz ve organik bir kumsalı bulunan Marmara Ereğlisi’nde denize girmek de oldukça keyiflidir. Marmara Ereğlisi’nin kumları ince ve rahatsız etmeyecek kadar narindir. Denizde fazlaca azca dahi olsa yosunlar bulunmaktadır. İlçede deniz oldukça sığdır. O nedenle yüzme bilmeyen kişiler dahi fazlaca rahat bir halde yüzebilirler. Marmara Ereğlisi’ne gidildiğinde Perinthos Antik Kenti ne olursa olsun görülmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde sayılmaktadır. Yerli ve yabancı turistler Cedid Ali Paşa Camii ile Açıkhava Müzesini de ziyaret edebilirler. Ek olarak isteğe bağlı olarak çevre ilçeler de gezilebilir. Marmara Ereğlisi’nde gezilip görülecek pek fazlaca güzel alan ve sahil şeridi yer almıştır.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası