Manisa İlçeleri Nelerdir? Manisa’nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Manisa Haritası


Manisa İlçeleri Nedir?

Manisa’nın ilçeleri sırasıyla; Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Turgutlu, Şehzadeler, Yunusemre şeklindedir.

Manisa’nın Kaç İlçesi Vardır?

Manisa’nın 17 tane ilçesi vardır.

Manisa’nın Nüfusu Kaçtır?

Manisa’nın nüfusu; 1.450.615 şeklindedir. Manisa’nın nüfusu, 2020 senesine nazaran 10.000 şahıs artmıştır. Bununla birlikte nüfusun; 721.892 hanımdan ve 728.724 erkekten oluştuğu belirtilebilir.

Manisa Haritası

Manisa; Türkiye’nin en kalabalık olan 14. şehri olarak belirlenmiştir. 2020 senesi verilerine nazaran Manisa’nın nüfusu 1.450.615 şahıs olarak belirlenmiştir. Manisa; Ege Bölgesi’nin ortasında ve Anadolu Yarımadası’nın batı taraflarında bulunmaktadır. Manisa’nın komşu olduğu ülkeler; Kütahya, Uşak, Aydın, Denizli, İzmir ve Balıkesir şeklindedir. Toplam nüfus açısından Ege Bölgesi’nin İzmir’den sonrasında ikinci büyük şehri ve tecim merkezi olduğu belirtilmektedir.

Manisa’da Gezilecek Bölgeler

Manisa’da gezilecek birden fazla zamanı yapı bulunmaktadır. Bunlar arasından birkaçı;

– Manisa Kalesi: Spil Dağının şimal kısmı yamaçlarında yer edinen bir kaledir. İç ve dış kaleden oluşmaktadır. Manisa Kalesini kimin ve ne süre yaptırdığı bilinmemektedir. Bizans mimarisine benzerlik gösteren mimari ögelerin bulunmuş olduğu belirtilebilir.

– Manisa Arkeoloji Müzesi: Zamanı şekilde oldukca sayıda kalıntıların bulunmuş olduğu Manisa ilinde bir müze kurulması adına 1934 senesinde pek oldukca emek verme yapılmıştır. Manisa halk evi, halkı ve öğretmenleri çaba sarf ederek, zamanı eserleri toplamışlardır. Sonrasında 1585 senesinde inşa edilen Muradiye Medresesi, 1937 senesinden sonrasında Manisa Arkeoloji Müzesi şeklinde kullanılmaktadır. Müze içinde oldukca fazla zamanı yapıt bulunmaktadır.

– Muradiye Cami ve Külliyesi: Mimar Sinan açısından proje şeklinde dizayn edilen bu cami, Şehzadeler Semti bünyesinde yer verilmiştir. Mimar Mahmut Ağa ile inşa edilmiştir. Mimar Mahmut Ağa’nın ölümü sonrasında Mimar Mehmet Ağa inşasını tamamlamış olup, oldukça heybetli bir yapıda kullanılmıştır. T planı bulunan bir cami şeklinde dikkatleri çeken Muradiye Cami ve Külliyesi, Osmanlı dönemindeki en heybetli yapılardan biri olarak sayılır. Bu cami 3. Murat için inşa edilmiştir. Sonrasında caminin avlusuna kütüphane eklemesi yapılmıştır. Muradiye Cami ve Külliyesinin, günümüzde bazı bölgelerinin müze olarak kullanıldığı belirtilebilir.

Manisa’da Ne Yenir?

Manisa’da tadılması ihtiyaç duyulan lezzetler;

– Odun Köftesi,
– Bohça Kebabı,
– Sultaniye Üzümü,
– Kapama,
– Manisa Kebabı,
– Sinkonta,
– Sura,
– Kula Güveci şeklinde sıralanabilir.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası