Macaristan Nerede, Nasıl Gidilir? Macaristan Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi…


Tam olarak nüfusu ise 10 Milyondur. Macaristan bir schengen ülkesidir. Denize kıyısı olmayan ülkelerden olan Macaristan’ın komşuları Romanya, Ukrayna, Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Coğrafi konum olarak Orta Avrupa’da yer edinen bir ülkedir. Macaristan 2004 senesinde Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. Başkenti olan Budapeşte ise dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

 Macaristan Nerede?

 Macaristan Orta Avrupa’da yer almıştır. Coğrafi konum itibari ile de Avrupa kıtasında yer almıştır.

 Nasıl Gidilir?

 Macaristan bir Schengen birliği üyesi ülkesidir. Bununla beraber Avrupa Birliği’ne de üye bir ülkedir. Bundan dolayı Macaristan’a gitmek için vize prosedürlerine uymak durumundasınız. Macaristan’a direkt gitmek için Schengen vizesi alabilirsiniz. Schengen vizesi aldıktan sonrasında hem kara yolu ile hem de hava yolu ile Macaristan’a ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan Budapeşte’ye direkt uçuş sağlayarak 45 dakika şeklinde kısa süre içinde Macaristan’a ulaşabilirsiniz. Budapeşte’ye ulaştıktan sonra da isterseniz Macaristan’ın öteki şehirlerine de buradan geçiş yapabilirsiniz.

 Macaristan Gezilecek Yerler Nedir? Yapılacaklar Sıralaması

 1) Parlemento Binası

 Macaristan’ın simgesel yapıları arasındadır. Parlamento binası Budapeşte’nin en güzel yerlerinden bir tanesidir. Budapeşte’nin merkezine de yakındır. Gotik mimarisi ile beraber inşa edilmiş olan Parlamento binası Avrupa’nın en eski parlamento binalarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Macaristan’ın Ulusal Meclisi içinde yer edinen bu parlamento binası 1904 senesinde inşası tamamlanmıştır. Parlamento binası Budapeşte’nin en oldukca kullanılan yapılarındandır. Tam olarak 120 yıla yakın zamanı bulunan parlamento binası iç süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Sabah 8 ila akşam 18’e kadar bu parlamento binasını seyredebilirsiniz.

 2) Zincir Köprü

 Macaristan’da yer edinen zamanı köprülerden bir tanesidir. Zincir köprü Macar dilinde de Lanchid köprü olarak adlandırılmaktadır. Bulunmuş olduğu şehrin adeta sembolü haline gelmiş olan Zincir köprü Danube Nehri üstünde yer almıştır. Zamanı taş köprülerinden bir tanesi olan Zincir köprü 1949 yılından beridir şehrin iki yakasını da birleştirmektedir. İstanbul’un Boğaz köprüsüne benzer görevi bulunmaktadır. Zincir köprü de gene Budapeşte’de yer almıştır.

 3) Timewheel

 Macaristan’ın en büyük kum saatidir. Bir tek Macaristan’ın değil Dünya’nın en büyük kum saati olma hususi durumunu taşımaktadır. Tam olarak bu kum saatinin ağırlığı da 60 ton olarak belirtilmiştir. Yüksekliği ise 8 metre civarıdır. Devamlı olarak zamana nazaran kumların yönü değişmektedir. Macaristan’ın Avrupa Birliği’ne girmesi ile beraber inşa edilmiş bir kum saatidir. Bu kum saati Budapeşte’de başkentte yer almıştır.

 4) Balıkçı Tabyası

 Macaristan’ın seyir ve görünüm noktalarından bir tanesidir. Balıkçı tabyasından oldukca güzel manzarayı seyredebilirsiniz. Orta Çağ’da bulunan balıkçı pazarlarından bir tanesi de bu balıkçı tabyasıdır. Bu şehrin en güzel yerlerinden bir tanesi olan Balıkçı Tabyası güzel bir mimariye haizdir. Balıkçı Tabyası Macaristan’ın en iyi manzarasına haiz olan yerlerdendir. Balıkçı Tabyasını sabah 9 ila akşam 23’e kadar ziyaret etmeniz mümkündür. Buradan gün batımını da seyredebilir bol miktarda görünüm fotoğrafları çekebilirsiniz.

 5) Gellert Tepesi

 Seyir noktaları denilince akla ilk gelen yerlerden olan Gellert Tepesine zamanında piskopos gellert adı verilmiştir. Bu bölgede elinde haç tutan bir heykel yer almıştır. Tam olarak bu tepeye çıktıktan sonrasında tüm şehri kuşbakışı olarak seyredebilirsiniz. Gellert Tepesinde oldukca güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. 1920’li yıllardan itibaren Gellert Tepesi bir seyahat noktası haline gelmiştir. Turistlerin de ilgi duyduğu bölgelerden bir tanesi olmuştur. Geller Tepesinde bir tane de mağara kilisesi bulunmaktadır. Bu kilise günümüzde halen daha hizmet veren bir kilisedir.

 6) Buda Kalesi

 Macaristan’ın zamanı bölgeleri arasındadır. Buda kalesi Macar krallarının saraylarındandır. Tam olarak bu kale 1265 senesinde inşa edilmiştir. Buda kalesi 800 yılı aşkın bir zamanı bulunmaktadır. Budapeşte’nin zamanı açısından da oldukca önemlidir. Buda kalesi saray olarak günümüzde kullanılmaktadır. Pek oldukca kez kraliyet ailelerine ev sahipliği yapmış olan bu zamanı kale tarihte pek oldukca kez restorasyona uğramıştır.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası