Macaristan Başbakanı Orban: İsrailli ve Alman şirketlerle savaş dronu üreteceğiz

Macaristan Başbakanı Victor Orban, müdafa sanayiini büyütme çabalarının bir parçası olarak İsrailli ve Alman şirketlerle savaş dronları üreteceklerini söylemiş oldu.

Budapeşte yönetimi askeri ve müdafa sanayisini büyütme çabalarının bir parçası olarak İsrailli ve Alman şirketlerle ortaklaşa iş içinde savaş dronları üretmek için antak kalma imzaladı. 

REKLAM

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, insansız hava araçlarının (İHA) İsrailli müdafa teknolojisi şirketi UVision ve adını vermediği bir Alman ortakla ortaklaşa iş içinde üretileceğini kaydetti.

Zalaegerszeg’de savaş aracı fabrikasının açılış töreninde konuşan Orban, “Almanlar ve İsraillilerle beraber askeri teknoloji üreten ve geliştiren bir ülke bulunduğunu duysam, onlarla uğraşmak mevzusunda iki kez düşünürdüm ve bu her Macar için iyi bir haber” dedi.

Macar hükümetinin yüzde 49 hisseye haiz olduğu savaş aracı fabrikasının çoğunluk hissesi Alman askeri teknoloji şirketi Rheinmetall’e ilişkin.

Yatırım, Orban hükümetinin savaş güçlerini genişletme ve askeri teçhizat üretimini arttırma çabalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor. 

“Avrupa’nın en çağıl cephane fabrikalarından biri”

Orban, Orta Macaristan’da “Avrupa’nın en çağıl cephane fabrikalarından biri” olacağını söylediği bir başka Rheinmetall yatırımında da faaliyetlerin yakında başlayacağını söylemiş oldu.

Macaristan’da geçen yıl oluşturulan ve çağıl savaş helikopterleri için parçalar üreten bir Airbus fabrikasını işaret eden Orban, askeri ve eğitim uçakları üreten Çek tayyare üreticisi Aero Vodochody’nin 2021 senesinde bir Macar şirketi tarafınca satın alındığını hatırlattı. 

“Sulh için kuvvetli olmalısınız”

Ukrayna’daki savaştaki politikasıyla Avrupa Birliği ülkelerinden ayrılan Macaristan, Kiev’e tabanca sağlamayı ya da bu silahların iki ülkenin ortak sınırından geçmesine izin vermeyi reddetti.

Orban kendisini harpte “barıştan yana” olarak tanımladı; “sulh için kuvvetli olmalısınız” dedi.

“Ne bağımsız bir Macar müdafa sanayii kurmaktan vazgeçtik ne de Macar inovasyon ve teknolojisini dünyanın ön saflarına taşımaktan” diyen Orban, Ukrayna’daki savaşın “bir tek kararlılıklarını güçlendirdiğini” kaydetti. 

Orban, bir NATO üyesi olan Macaristan’ın, bu yıl ittifakın üye ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılalarının minimum yüzde 2’sini savunmaya harcanması yönündeki beklentisini gerçekleştireceğini dile getirdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası