Libya’nın doğusunu vuran sellerde can kaybı artıyor: Binlerce kişi kayıp

Libya’nın doğusundaki Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne şehirlerinde etkili olan aşırı yağış ve sellerde binlerce kişinin kayıp olduğu bildirildi

Libya’nın doğusunda meydana gelen sellerde oldukça sayıda kişi yaşamını kaybederken binlerce kişinin de kayıp olduğu bildirildi

REKLAM

Libya’nın doğusundaki hükümetin Başbakanı Usame Hammad, Derne kentindeki selde ölenlerin sayısının 2 bini geçtiğini söylemiş oldu. 

Bingazi’deki hükümetin sözcüsü Muhammed Mesud da AFP’ye yapmış olduğu açıklamada minimum 150 kişinin yaşamını kaybettiğini belirtti. Fakat bu rakamlar herhangi bir sıhhat ve acil durum birimi tarafınca onaylanmadı.

Hammad, Derne’deki durumu “yıkım ve iyi değil” olarak nitelendirdi.

Libya doğusundaki hükümetin İçişleri Bakanı İsam Ebu Zeribe ise, Derne kentinde şiddetli yağışlar sebebiyle yaşamını kaybeden 1500’den fazla kişinin cesedinin bulunduğunu, kayıp kişi sayısının ise 7 bine ulaştığını söylemişti.

Ülkenin doğusunu kontrolünde tutan Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed Mismari televizyondan yapmış olduğu açıklamada Derna’dak barajın çökmesi sonucu taşan suların tüm evleri içindekilerle beraber denize sürüklediğini belirtti. Mismari de kayıp sayısının 5-6 bin civarında bulunduğunu söylemiş oldu.

Öte taraftan, Derne Belediye Meclis Üyesi Ahmed Emdur Feysbuk sayfasından yapmış olduğu açıklamada, Derna’da oldukça sayıda bina ve konutun tamamen sular altında kaldığını; altyapının sel sularıyla sürüklendiğini, ana yolların yıkıldığını, kamu ve hususi mülklerde mühim kayıpların bulunduğunu belirtti.

Internasyonal müdahale çağrısı

“Derne yıkık bir şehir haline geldi. Acilen internasyonal müdahaleye ihtiyacımız var.” diyen Emdur, “Deniz yollarının acilen açılmasını gerekiyor. Şu sebeple kente ulaşan tüm kara yolları yıkıldı, yalnız tek bir yol kaldı. Ondan da geçiş zor.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya İnsani Yardım Koordinatörü Georgette Gagnon ise X toplumsal medya platformundan yapmış olduğu paylaşımda, “ülkenin doğu bölgelerini tesiri altına alan Daniel fırtınasının yıkıcı etkilerinden derin üzüntü duyduğunu” ifade ederek, Libya’nın doğusundaki mahalli otoritelerin ve ortaklarının desteklenmesi adına hazırlık yapılması için acil müdahale ekibini görevlendirdiğini belirtti.

Gagnon, fırtına ve şiddetli selin can yitirilmesine yol açtığını; onlarca kent ve köyde ağır hasara niçin bulunduğunu belirtti.

BM yetkilisi, tüm mahalli, ulusal ve internasyonal ortaklara, bu zor dönemde zarar görenlere acil insani yardım sağlama çağrısında bulunmuş oldu.

Yağış miktarı ’40 senenin en yükseği’

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude, ülkenin doğusunda meydana gelen sel felaketi dolayısıyla meydana getirilen olağan üstü kabine toplantısı sonrası toplumsal medya hesabından açıklamalarda bulunmuş oldu.

REKLAM

Hammude, meteoroloji verilerinin Cebel el-Ahdar bölgelerinde kaydedilen yağış miktarının ortalama 400 milimetreyi gösterdiğini ve bu miktarın Libya’da 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı bulunduğunu belirtti.

Sel felaketi sebebiyle Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin 3 gün yas duyuru ettiğini hatırlatan Hammude, ülke çapında bayrakların yarıya indirileceğini aktardı.

Hammude, afetin etkilerine süratli müdahale için mahalli yetkililerle acil durum biriminin oluşturulması ve selden etkilenen bölgelere 60 milyon dinar (ortalama 12 milyon dolar) tahsis edilmesi benzer biçimde bir takım kararın alındığını bildirdi.

Ulusal Birlik Hükümeti İçişleri Bakanlığının destek için 6 bin polis görevlendirdiğini vurgulayan Hammude, selden etkilenen bölgelere su boşaltım ekipmanları, jeneratörler ve 45 şişme botu kapsayan 40 kamyonluk yardım gönderildiğini kaydetti.

Hammude, hükümetin bazı okulları barınak olarak tahsis ettiğini ve çeşitli kurumlar vesilesiyle dağıtılmak suretiyle acil besin ihtiyacı için 1 milyon dinar (ortalama 207 bin dolar) ayırdığını altını çizdi.

REKLAM

Doğu bölgesine yönelik yardımlara değinen Hammude, acil durum komitesinin koordinasyonunda 53 kamyon, buldozerler ve sondaj makinelerinin de bulunmuş olduğu 10 ağır iş makinesinin Derne kentine doğru yola çıktığını duyurdu.

Derne kentinde web ve yazışma tekrardan sağlandı

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, resmi toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, fırtınadan ziyan olan Derne kentine web ve haberleşmeyi elde eden firmanın uzman bakım ve onarım ekiplerinin ulaştığını duyurdu.

Dibeybe, bakım ve onarım ekiplerinin emek harcamaları sonrasında bölgede web erişimi ve iletişimin tekrardan açıldığını belirtti.

Söz mevzusu duyurusundan kısa süre ilkin Libya Başbakanı, fırtınadan ziyan olan bölgelerdeki vatandaşlara iletişimin bedelsiz açılması için telekomünikasyon şirketine çağrıda bulunmuştu.

Libya’nın doğusunda sel

Libya’nın doğusundaki yetkililer, fırtına sebebiyle tüm kamu ve hususi eğitim kurumlarında derslere ara verilmesi, dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağını içeren bir takım tedbir almıştı.

REKLAM

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkede yaşanmış olan sel felaketinde yaşamını kaybedenler için 3 günlük yas duyuru edildiğini duyurmuştu.

Negatif hava şartları Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerini etkilemişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası