Lavanta Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Lavanta Kokulu Köye Ne Zaman Gidilir?

Lavanta Köyü nerede?

Lavanta Köyü, öteki adıyla Lavanta Kokulu Köy, Akdeniz bölgesi illeri içinde yer edinen Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünün öteki adıdır. Kuyucak köyü Isparta merkeze bir tek 48 km, bağlı olduğu Keçiborlu ilçesine bir tek 15 km uzaklıktadır. mesafe. Bu bakımdan ulaşım son aşama kolaydır.

Gül üretimi ile mühim bir üne haiz olan Isparta, lavanta üretiminde kurulmasıyla yeni bir kimlik kazanmış ve Keçiborlu’nun Kuyucak köyü her insanın bilmiş olduğu benzer biçimde lavanta kokulu köy olarak anılıyor. Anadolu Efes, TC Kültür ve Gezim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında düzenlenen ‘Turizmde Gelecek’ ve hem köyün kadınlarının hem de Lavanta Kokulu Köyü’nün son dönemdeki popülaritesinde ve turizmde mühim bir rol oynamıştır. her hafta oldukca sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Kuyucak köyü; Her yıl sürdürülebilir üç projeye haiz olarak bu köy yada kasabaları gezim ve markalaşma süreçlerinde tam anlamıyla destekleyen Gelecek Turizmde’nin 2016 projelerinden biridir. Aslen ‘Köy Kokulu Köy’ adı, Future in Tourism’den destek almak için Kurul’a sunulan projenin adıdır. Lavanta Kokulu Köy ile bölgede yetişen lavantaların bir tek Türkiye’de değil tüm dünyada tanıtılması, yöre halkının üretime teşvik edilerek yeni kaynaklar yaratılması ve böylece köye oldukca daha kuvvetli bir iktisat kazandırılması amaçlanmaktadır. Doğal ki kırsal turizme mühim katkılar sağlamak.

Lavanta köyüne iyi mi gidilir?

Isparta dışındaki beldelerden Lavanta Kokulu Köy Kuyucak’a gitmek için iki değişik seçenek var; Bunlardan ilki kendiniz planlayarak gitmek, diğeri ise tur firmalarının düzenlemiş olduğu tur programlarına katılarak bölgeyi dolaşmak. Lavanta Kokulu Köy, ulaşımı son aşama kolay bir yer.

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak’a İstanbul’dan ulaşmak için ilkin Isparta’ya, arkasından Isparta’ya ulaşmak mantıklı olacaktır. Isparta’ya ulaşımı sağlamak için Osman Gazi Köprülü Bursa güzergahı yada Ankara karayolu kullanılabilir. Bölgede köprü tutarı ödemeden ulaşım sağlamak için Ankara’dan hareket sağlanabilmektedir. Bu rotayı seçerseniz Gebze, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir ve Afyonkarahisar tabelalarını takip ederek 6,5 saatte Isparta’ya ulaşabilirsiniz.

Bursa yolunu kullanmak isteyenler; Osman Gazi Köprüsü’nü geçtikten sonrasında Bursa, Eskişehir ve Afyonkarahisar’dan sonrasında Isparta’ya ulaşım sağlayabiliyor.

İstanbul’dan Isparta’ya uçakla gitmek bir ulaşım seçeneğidir. Kuyucak Lavanta Kokulu Köyü’ne Isparta merkezden kişisel vasıta ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kuyucak’a kişisel vasıta ile gezi etmek için merkez dışına çıkıp Süleyman Demirel Üniversitesi önünden geçerek ilkin Keçiborlu ilçesine gitmeniz arkasından Kuyucak köyünden geçmeniz gerekiyor.

Isparta merkezden Lavanta Kokulu Köy’e toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Isparta garajından kalkan Keçiborlu Gezim otobüsleri ile köye ulaşabilirler.

Lavanta kokulu köye ne vakit gidilir?

Lavanta Kokulu Köy’e devamlı gidebilirsiniz; sadece lavantaların en güzel görünüme kavuştukları ve en fazla boy gösterdikleri dönem haziran ortasından temmuz sonuna kadar olan periyodu kapsar.

Temmuz ayının ilk yada ikinci haftası, en görkemli manzaraların fotoğraflarını çekmek ve köyü en renkli haliyle görmek için muhteşem bir zamandır. Ağustos başlangıcında lavanta hasadı yapılır. Bu yüzden bu tarihten sonrasında Lavanta Kokulu Köy’e bir seyahat yapmış olursanız lavantayı göremeyebilirsiniz.

Lavanta kokulu bir köyde nerede kalınır?

Seyahat esnasında en oldukca dört gözle beklenen ve aranan mevzu konaklama ile ilgilidir. Lavanta Kokulu Köy’de nerede kalınır diye merak eden oldukca insan var. Köyde barıncak olarak hizmet veren evler hakkında data almak için Lavanta Kokulu Köy Hanımefendileri İnisiyatifi Üretim ve İş Kooperatifi Başkanı ile iletişime geçilmesi yararlı olacaktır.

Lavanta kokulu köy civarlarında gezilecek bölgeler

Lavanta Kokulu Köyü ziyaret ederken gezinizi iki gün olarak saymalı ve Isparta sınırları içinde bulunan Eğirdir Gölü ile Burdur’da bulunan Salda Gölü’nü görmelisiniz. Ek olarak bölgedeki ilk gününüzde Eğirdir Gölü’nü ve lavanta kokulu köyü ziyaret etmeyi de planlayabilirsiniz. Bölgedeki ikinci gününüzde sabahın erken saatlerinde Burdur’a giderek, ilkin Sagalassos antik kentini, arkasından Salda Gölü’nü ve güzelliklerini görebilirsiniz.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası