Kuşadası Nerede, Nasıl Gidilir? En Güzel Kuşadası Koyları Hangileridir?


 Kuşadası Nerede?

 Kuşadası Aydın ilinde gezilecek yerlerin başlangıcında yer almıştır. Minik bir ilçe olmasına rağmen yaz turizmi bakımından mühim yerlerden birisi konumundadır. Konumu itibari ile geçmiş yıllardan günümüze kadar pek fazlaca medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kuşadası çevresinde görülecek pek fazlaca yer bulunmaktadır. Bilhassa koyları ile pek fazlaca şahıs tarafınca sevilen Kuşadası’nda zevkli ve keyifli bir dinlence geçirebilmek mümkündür.

 Kuşadası Ege Bölgesinde bulunan Aydın ilinin minik bir ilçesidir. Aydın ilinin Söke ve Germencik ile İzmir ilinin Selçuk ilçesine komşu bulunmaktadır. Ege Denizine kıyısı olan Kuşadası İzmir Merkeze 90 kilometre mesafede yer almıştır. Selçuk’a 21 kilometre Çeşmeye ise 157 kilometre mesafededir.

 Kuşadası’na Nasıl Gidilir?

 Kuşadası Aydın ilinin bir ilçesi olup merkezi bir konumda yer almıştır. Bundan dolayı Kuşadası’na ulaşım kolay ve oldukça çeşitlidir. Kuşadası’na her dönem İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa benzer biçimde pek fazlaca şehirden otobüsler kalkmaktadır. Yaz mevsiminde otobüs seferleri oldukça sık olurken kış mevsiminde bu seferler birazcık azalmaktadır.

 Kuşadası’na tayyare ile seyahat meydana getirecek kişilerin İzmir Adnan menderes Havalimanına ulaşım sağlaması gerekmektedir. Havalimanından sonrasında Kuşadası’na mesafe 65 kilometredir. Havalimanından Kuşadası’na otobüs seferleri de bulunmaktadır. Demiryolunu kullanmak isteyen yolcular ise Adnan Menderes Hava Limanından Denizli trenine binmeleri gerekmektedir. Tren ile Selçuk istasyonuna gelip buradan dolmuşlar ile Kuşadası’na geçiş yapabilirler.

 Hususi araçlar ile karayolu üstünden gelecek misafirler için ise iki değişik yol bulunmaktadır. İzmir, İstanbul, Ankara rotasını kullanarak şimal yönünden gelecek kişiler İzmir Aydın karayolu üstünden Kuşadası yönüne devam etmeleri gerekmektedir. Ek olarak Kuşadası’na Aydın, Denizli ve Antalya yönünden gelecek kişiler de Aydın Söke yolu üstünden Kuşadası ilçesine ulaşım sağlayabilirler.

 En Güzel Kuşadası Koyları Hangileridir?

 Kuşadası Liman kenti olması sebebiyle pek fazlaca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bünyesinde büyük bir zenginlik barındıran Kuşadası zamanı ve naturel güzellikleri ile misafirlerini her yıl memnun etmektedir. Tertemiz mavi bayraklı plajları ve koyları ile yüzmenin keyfini çıkarmak ve pek fazlaca zamanı bölgeleri gezebilmek ise mümkündür. Kuşadası’nda bulunan koylardan bazıları ise şunlardır:

 – Bayanlar Plajı: ilçe merkezine 3 kilometre güneyinde bulunan hanımefendiler plajı hanımefendiler denizi olarak da nitelendirilmektedir. Bu plaja hanımefendiler plajı denmesinin sebebi ise Osmanlı Döneminde plajın bir tek hanımefendiler tarafınca kullanılmasıdır. Bayanlar plajı bir halk plajı olup giriş tutarı bulunmamaktadır. Fakat plajda şezlong, şemsiye benzer biçimde ürünleri kiralamak isteyen kişilerin belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Ek olarak plajda yeme içme bölgeleri bulunmamaktadır. Plaj bir cadde üstünde yer almakta ve cadde üstünde pek fazlaca işletme bulunmaktadır.

 – Davutlar Plajı: Davutlar iki ayrı bölüme ayrılmıştır. Bunlardan birisi dağ tarafı, diğeri ise sahil tarafıdır. Sahil tarafında yer edinen kişiler çoğu zaman yazlıkçılar olmaktadır. Dağ kısmında yaşayan kişiler ise Davutların yerli halkı olmaktadır.

 Vatanımızda bulunan en uzun plajlardan birisi Davutlar plajıdır. Oldukça temiz olan Davutlar plajı Kuşadası’nda ne olursa olsun gezilmesi ihtiyaç duyulan plaj ve koylar içinde yer almıştır. Ulaşımı ise oldukça kolaydır. Aydın’dan kalkan otobüs seferleri ile bu plaja ulaşım sağlanabilmesi mümkündür. İzmir Basmane Garı’ndan trene binerek Selçuk’tan sonraki Çamlık durağında indikten sonrasında plaja dolmuşlar ile ulaşım sağlanmaktadır.

 – Kuştur Plajı: Kuşadası’nda yer edinen plajlar içinde mavi bayraklı plajlardan birisi de kuştur plajıdır. Kuşadası’nda denize girilecek en güzel noktalardan olan kuştur plajı ilçe merkezine kilometre mesafede yer almıştır. İlçede oteller bölgesi olarak anılmaktadır. Plaj içine giriş tutarı de bulunmamaktadır. Fakat şezlong ve şemsiye kiralamak isteyen kişilerin belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Kuştur plajının kilometresinden sonrasında çakıl ve taşlık alan başlamaktadır. Geriye kalan kilometrelik yerde ise kumluk alan bulunmaktadır.

 Kuştur Plajı: 2000 senesinde kapsamlı restorasyona girmiş ve Kuşadası’nda bulunan çekicilik merkezi plajlardan birisi olmuştur. Bu restorasyon ile beraber plaja duş, hela ve kafe benzer biçimde hizmetler de dahil edilmiştir Ek olarak plaj voleybol, futbol benzer biçimde sportif faaliyetlere de oldukça elverişlidir.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası