Knidos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Knidos Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son yılların en popüler antik şehirlerinden olan Knidos antik kenti Ege’de bulunan eşi olmayan antik kentlerden bir tanesi olup Ege turu yapanların ilk uğramış olduğu yerlerdendir. Knidos antik kentinin zamanı de Karya dönemine kadar uzanmaktadır. Ortalama olarak bu zamanı antik kentin 2000 yılı aşkın bir zamanı bulunmaktadır. Knidos antik kenti içinde Roma dönemine ilişkin olan eserler de yer verilmiştir.

 Knidos Antik Kenti Nerede?

 Knidos antik kenti ülkemizin dinlence beldelerinden olan Muğla’nın Datça ilçesinde bulunmaktadır.

 Nasıl Gidilir?

 Knidos antik kentine gitmek için Muğla’ya havayolu ya da karayolu ile ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Muğla şehrine hem karayolundan hem de hava yolundan geçiş sağlamak mümkündür. O şekilde ki Knidos antik kentine ilk olarak hava yolu sonrasında da aktarma ile ulaşım tercihi en oldukca tercih edilendir. Knidos antik kentine ilk olarak Muğla havalimanına aktarmalı ya da aktarmasız bir halde uçuş gerçekleştirdikten sonrasında havalimanı hizmetlerinde bulunan vasıta kiralama transit hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Araçlarınızı kiraladıktan sonrasında bu noktadan itibaren Knidos antik kentine gitmek için Datça ilçesine gitmeniz gerekiyor. Datça ilçesine giden yol tabelalarını takip ederek direkt bu ilçeye gidebilirsiniz.

 Datça ilçesine ulaştıktan sonra bu noktadan itibaren navigasyon açabilirsiniz. Navigasyon aracılığı ile Datça kazasından bu antik kente ulaşmak ortalama olarak otuz dakika sürecektir. 

 Knidos Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Knidos antik kenti ortalama olarak Datça’nın merkezine 1.5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bundan dolayı da ulaşım Datça kazasından oldukca kolaydır. Datça’nın Yazıköy mahallesinde bulunmaktadır. Karya bölgesinde yer edinen Knidos antik kenti içinde Helenistik ve Roma dönemine ilişkin olan eserler yer verilmiştir. Bu bölgede meydana getirilen kazı emek harcamaları sonucunda elde edilmiş verilere nazaran tarihte onlarca defa kez restore edilmiş olan bir bölgedir. 2014 senesinde da meydana getirilen emek harcama sonucunda bu bölgenin inşası milattan ilkin 4. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Tarihte bu bölge de iskan edilmiştir. 

 Knidos antik kenti tam olarak 7 kilometrelik bir uzunluğa haizdir. İçerisinde toplu mezarlar da yer verilmiştir. Knidos kenti tarihte bilime mimarlığa ve sanata oldukca ilgi gösteren bir şehir olmuştur. Bundan dolayı da bu kentte bilime ve sanata dair olan eserleri görmek mümkündür. Adeta tarihe tanıklık edebileceğiniz bir yer olan Knidos antik kenti günümüzde sit alanı olarak çevrilmiştir. Yalnız antik çağdan değil bununla beraber Orta çağ ve Roma döneminden de izler barındıran Knidos antik kentinde matematik bilimcileri de yaşamıştır. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası