Kelebekler Vadisi Nerede? Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir? Kelebekler Vadisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Kelebekler Vadisi nerede?

Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin gezim cennetlerinden önde gelen Muğla’nın en güzel ilçelerinden önde gelen Fethiye sınırları içinde yer almıştır. Lokasyon olarak Babadağ eteğinde yer almıştır. Deposu Faralya köyünde olan ve 50 metre yükseklikten akan ufak bir şelale, Kelebekler Vadisi’nin ortasından geçerek bir dere vasıtasıyla Akdeniz’e ulaşıyor.

Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin en güzel gezinsel bölgelerinden önde gelen Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bir tek 1 saat, bölgenin en popüler gezinsel yeri olan Ölüdeniz’in merkezine ise 40 dakika uzaklıktadır. Fethiye’nin Faralya köyünde bulunan Kelebekler Vadisi, ortalama 400 metre yükseklikte kayalıklarla çevrili ve 100’e yakın kelebek türünün yaşamış olduğu görkemli bir koy.

Kelebekler Vadisi’ne iyi mi gidilir?

Kelebekler Vadisi’ne ulaşmanın en kolay yolu Ölüdeniz’den minibüs şeklinde kalkan teknelerden birine binmek ya da tekne kiralamak. Kelebekler Vadisi’ne ulaşmanın bir başka yolu da Kabak Koyu’ndan günübirlik teknelere binmek yada yürüyüş parkurunu kullanmak.

Kelebekler Vadisi hakkında bilinmesi gerekenler

Kelebekler Vadisi hakkında bilinmesi fazlaca yararlı olan bazı mühim bilgiler var. Aşağıdaki şeklinde sınıflandırılabilirler:

– Kelebekler Vadisi’ne gitmek isterseniz gece konaklamayı düşünenlerin tam şarjlı bir el feneri ve kafi oranda pil bulundurmaları oldukça yararlı olacaktır.

– Vadiyi yeterince gezebilmek için neme karşı dayanıklı sağlam bir sandalet yada altı bağcıklı yürüyüş ayakkabısı olmalıdır.

– İnsanları mevcut sinek türlerinden korumak için böcek kovucu satın almak önemlidir.

– Akıntıya gidenlerin doğayla iç içe bir yaşamı sevmesi mühim bir mevzu.

– Endüstriyel yaşam tarzından sıkılan insanların mola vermesi ihtiyaç duyulan bir yerdir.

– Aşağı yönde ulaşım karayolu ile sağlanamaz. Deniz kanalıyla inişli çıkışlı bir yolculuktan sonrasında vadiye ulaşmak da mümkündür.

– Vadide tabiat ile bütünleşmiş bir yaşam seçimi vardır. Konaklama bölgeleri vadinin naturel yapısını korumak için ağaç evlerde ya da ufak çadırlarda yaşamaktadır.

Kelebekler Vadisi’nde görülecek bölgeler

Kelebekler Vadisi’nin derinliklerine inildikçe fazlaca çeşitli kelebekler görme şansınız artıyor. Bundan dolayı kelebekler nemli gölgeyi ve tenha ortamları seven canlılardır. Vadiye bakarsanız düşmeyi bekleyen kayaları görebilirsiniz.

Oldukça yorucu olan tırmanıştan sonrasında şelalenin buz şeklinde sularının altında serinlemek mümkün. Ek olarak bu suyun altında vadinin görkemli manzarasını yukarıdan seyredebilirsiniz.

Şelaleye dönüş yolunda çoğu zaman genç yabancıların çalmış olduğu ve vadiye gelen yabancıların uğrak noktası haline gelen taş evde mola verebilir, kendinizi tazelemek için naturel olarak yapılmış leziz limonata içmeyi tercih edebilirsiniz. Burada çalışan gençlerin hazırladığı garip yaz tatlılarını da tadabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nde Yaşam Seçimi

Kelebekler Vadisi’nde doğayla bütünleşmiş bir yaşam seçimi var. Vadinin görkemli naturel yapısını korumak adına konaklama hizmeti sunan bölgeler; ağaç evler yada ufak çadırlar.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası