Kanadalı baba-oğul, yeni radar teknolojisiyle Kıbrıs’ta kayıpların izini sürüyor

Kanadalı profesör Harry M. Jol ve oğlu Connor, yeni radar teknolojisi kullanarak Kıbrıs’ta yarım yüzyıl ilkin kaybolanların kalıntılarını bulmaya çalışıyor.

Kıbrıs’ta 1963 ve 1964 yıllarındaki çatışmalar ve 1974 vakaları esnasında kaybolan kişilerin kalıntılarını bulmak için kurulan Yitik Şahıslar Komitesi (KŞK), süreci hızlandırmak suretiyle bölgede yeni teknolojiler deniyor. 

REKLAM

Ekip, daha kuvvetli ve toprağın daha derinlerine inebilen radar PulseEkko’yu kontrol ediyor.

PulseEkko’nun sahibi Wisconsin-Eau Claire Üniversitesi’nde coğrafya ve insanbilim profesörü olan Harry M. Jol ve oğlu Connor, bölgede gönüllü olarak çalışıyor. 

Son olarak Düzova köyünde iki kattan oluşan bir ev ile bir incir bahçesi arasına sıkışmış bir yol süresince yerin altından görüntü toplanıyor. 

Oğlu ve asistanı Connor ile beraber Kıbrıs’taki projede çalışan Kanada vatandaşı Jol, “hiçbir netice vermeyebilecek masraflı ve vakit alıcı kazılar” yerine radar kullanmanın önemine dikkat çekiyor. 

Jol, radarın toplamış olduğu görüntülerde “bir metre derinliğe bakabilirseniz, bu bir senelik kazı emek harcaması anlamına geliyor” dedi. 

İkili, yedi gün süresince Kıbrıs’ta dört alanı inceledi. 

Aynı bölgede ikinci arama

Komitenin araştırma koordinatörü Yağmur Erbolay, yol kenarındaki meyve bahçesi alanında daha ilkin meydana getirilen kazıda hiçbir şey bulunamadığını söylemiş oldu. Sadece görgü tanıklarının ifadelerinin orada birkaç Kıbrıslı Rum’un gömülü olabileceğini göstermesi üstüne PulseEkko kullanılarak ikinci bir arama başlatıldı.

Komitenin Birleşmiş Milletler tarafınca atanan üyesinin hususi asistanı Bruce Koepke, makinelerin pahalı bulunduğunu sadece radara yatırım halletmeye değeceğini söylüyor.

Koepke, “Tanıklar ölüyor, bu yüzden bu teknolojiyi kullanmamız gerekiyor. Ekipmanı hala kontrol ediyoruz ve tespit yapıldıktan sonrasında, komite ekipmanı satın alıp almayacağına karar vermek için toplanacak” diye konuştu. 

Yitik Yakınları Örgütü Başkanı Nikos Sergides, “Kullanılan her yeni hızla gelişen teknolojinin süreci hızlandıracağını umuyoruz ve bu, akrabalarımız için her zamankinden daha mühim” şeklinde konuştu. 

Eski Yugoslavya örneği

Kıbrıs’ta 1963-1974 yılları aralığında kaybolan 2,002 kişiden 1,033’ünün kalıntıları, arama çalışmalarının başladığı 2006 yılından bu yana tespit edilerek ailelerine teslim edildi.

REKLAM

Komitenin BM tarafınca atanan üyesi Paul-Henri Arni’ye nazaran bu, 1990’larda etnik savaşlar esnasında binlerce kişinin kaybolduğu eski Yugoslavya’dan sonrasında dünyadaki en iyi ikinci başarı oranına işaret ediyor.

Bölgede hala 769 Kıbrıslı Rum ve 200 Kıbrıslı Türk yitik. 

KŞK, bir Kıbrıslı Rum, bir Kıbrıslı Türk ve Birleşmiş Milletler tarafınca atanan dönüşümlü bir üyeden oluşuyor.

PulseEkko’nun kontrol edilmesi, bir çok Avrupa Birliği tarafınca finanse edilen 3,2 milyon euroluk bütçesini desteklemek için internasyonal bağışlara dayanan komite için kilit ehemmiyet taşıyor.

Letonya’da Holokost kurbanlarını arama çalışmalarına katılan Jol, bu hızla gelişen teknolojinin öteki eski çatışma bölgelerindeki gömü alanları için de “oyunun kurallarını değiştirebileceğini” beyan etti. 

REKLAM

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Hristodulidis, temmuz ayında Ada’nın iki kesiminde itimat artırıcı önlemleri güçlendirme adına Lefkoşa’daki ara bölgede bulunan Yitik Şahıslar Komitesi Insanbilim Laboratuvarı’na ortak ziyaret gerçekleştirmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası