Kanada: Orman yangınları nedeniyle British Columbia eyaletinde OHAL ilan edildi

Uzmanlar iklim değişikliğinin orman yangını sorununu daha da kötüleştirdiği değerlendirmesinde bulunuyor.

Günlerdir orman yangınlarına sahne olan ve binlerce kişinin tahliye edilmesine neden olan Kanada’nın batısındaki British Columbia eyaletinde muhteşem hal (OHAL) ilan edildi. 

REKLAM

Yangınlar, tüm çabalara karşın hız kesmeden devam ederken alevlerden en oldukca etkilenen West Kelowna kenti civarındaki tahliye emekleri aralıksız sürüyor.

İtfaiyenin talebi üstüne British Columbia genelinde ortalama 20 bin haneye tahliye emri verildi.

Yetkililer, 36 bin sözü geçen Batı Kelowna’da “mühim sayıda” binanın alev aldığını ve 2 bin 400’den fazla hanenin de tahliye edildiğini aktardı. 

Eyalet genelinde yüzlerce değişik noktada yangınların devam ettiğini belirten yetkililer, OHAL süresinin ne kadar süreceğine dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. 

British Columbia Başbakanı David Eby, yapmış olduğu açıklamada, son 24 saatte yangınların hızla yayıldığını ve durumun kötüleştiğini söylemiş oldu.

Ortalama 15 bin kişinin tahliye edildiğini belirten Eby, “Bu süratli kötüleşme nedeniyle bu gece eyalet genelinde muhteşem hal ilan ediyoruz.” ifadesini kullandı. 

British Columbia Acil Durum Yönetimi Başkanı Bowinn Ma da bölgedeki 20 bin şahıs için tahliye uyarısı yapıldığını ve durumun hızla gelişmesi nedeniyle bölge sakinlerinin kısa sürede toparlanıp ayrılmaya hazır olmaları gerektiği uyarısında bulunmuş oldu.

Yellowknife’da neredeyse asla kimse kalmadı

Ayrıca Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları eyaletinde devam eden orman yangınları, eyalet başkenti Yellowknife’a yaklaşırken tahliyelerden dolayı kentte neredeyse kimse kalmadı.

Yetkililer, 20 bin sözü geçen şehirden ortalama 19 bin kişinin tahliye edildiğini, bir tek bir, iki bin şehir sakininin kaldığını öngördüklerini bildirdi.

Yellowknife’taki 4 yerleşim alanının yüksek risk altında bulunmuş olduğu belirtilirken, alevlerin kente yaklaşmasından dolayı iki gün ilkin bölge halkının tahliyesine başlanmıştı.

Güçlü rüzgarların yangını şehre doğru sürüklediği ve yangının haftasonuna kadar şehrin dış mahallelerine ulaşabileceği açıklandı. 

REKLAM

İtfaiye, “eleştiri ve sıkıntılı günlerin” kendilerini beklediğini uyarısında bulunmuş oldu.

Kuzeybatı Toprakları eyaleti Çevre ve Topluluklar Bakanı Shane Thompson, “Bazıları hala yerlerine kalmayı tercih ediyor. Hala Yellowknife’daysanız ve acil durum müdahalesine ihtiyacınız yoksa, lütfen evinizi tahliye edin” çağrısında bulunmuş oldu.

Thomson, otoyolların ve havaalanının da orman yangınlarından etkilenebileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Ülkede 16 Ağustos itibarıyla 1067 orman yangınının devam etmiş olduğu ve Kanada’da bu yıl 21 bin kilometrekarelik alanın yandığı bilgisi paylaşılmıştı. 

Uzmanlar iklim değişikliğinin orman yangını sorununu daha da kötüleştirdiği değerlendirmesinde bulunuyor. 

REKLAM

Yetkililer, kuraklık ve yüksek sıcaklıkların bu yılki yangınların sayısına ve yoğunluğuna katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Kanada’nın büyük bölümünde anormal derecede kuru koşullar görüldü.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası