Kalkan Gezilecek Yerler Nelerdir? Kalkan Nerede, Nasıl Gidilir? Kalkan’ın En Meşhur Plajları


Kalkan Gezilecek Yerler Nedir?

Kalkan Antik kentleri gezilip görülmesi ihtiyaç duyulan zamanı yerlerdir. Xanthos Antik Kenti, Likya medeniyetinden izler taşımaktadır. Burası 1988 senesinde UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiştir. Burada pek oldukça zamanı gömüt ve zamanı yapılar bulunmaktadır. Xanthos lahitleri ortalama M.Ö. 7. yüzyıl dolaylarında yapılmıştır.

Letoon Antik Kenti içinde Yunan mitolojisinde adı geçen pek oldukça tanrı ve tanrıçanın tapınakları ve manastırları bulunmaktadır. Burası Xanthos Antik Kentine oldukça yakın bir konumdadır. Bu yüzden iki antik şehir aynı gün içinde kolaylıkla gezilebilmektedir. Bu iki antik kente girişlerde 2018 yılından itibaren 10 TL şeklinde bir ücret alınmaktadır.

Patara Antik Kenti, Likya’nın başkenti olması ile bilinmektedir. Bunun yanında Aziz Nikola kısaca namı öteki Noel Babanın da burada yaşamış olduğu bilinmektedir. Patara Plajı dünyanın en meşhur plajları içinde yer almıştır. Bunun sebebi burada bulunan kum tepeleri ile Caretta Caretta kaplumbağalarıdır. Patara Antik Kenti girişleri 2018 itibariyle 15 TL’dir. Müze kartı olan kişiler buraya parasız bir halde girebilmektedir.

Kalkan’da gezilip görülecek pek oldukça mağara bulunmaktadır. Mavi mağara bazı zamanlarda fokları ağırlamaktadır. Buraya ulaşım yalnızca Kalkan’dan kalkan tekneler ile yapılabilmektedir. Mağaranın jeolojik yapısı sebebi ile buraya vuran güneş ışınları Mavi mağaranın güzelliklerini ortaya çıkarmaktadır.

Güvercinlik Deniz Mağarası, adı burada bulunan güvercinlerden gelmektedir. Bu mağaraya yalnız yüzerek ulaşmak mümkündür. Macerayı seven ve deniz mağarası ilgisini çeken kişiler burayı ziyaret edebilirler.

İnbaş mağarasına da Kalkan’dan kalkan tekneler ile ulaşım sağlanmaktadır. Gezilip görülmesi ihtiyaç duyulan görkemli naturel güzelliklerden bir tanesidir.

Kalkan Nerede, Nasıl Gidilir?

Kalkan, Antalya ilinin Kaş ilçesi sınırları içinde bulunan bir dinlence beldesidir. Kalkan, Antalya’nın batı bölgesinde yer alır. Buranın derhal karşısında ise bir Yunanistan adası olan Meis Adası bulunmaktadır. Kalkan; Fethiye ile Antalya içinde bulunur.

Kalkan’ın, Kaş’a olan uzaklığı ortalama 27 km’dir, Fethiye’ye uzaklığı ortalama 80 km’dir, Muğla’ya uzaklığı ortalama 190 km’dir, Antalya’ya uzaklığı ise ortalama 210 km’dir. Kalkan’ın Meis adasından gelen tüccarların kurduğu düşünülmektedir. Sadece buraya uzunca bir süresi ulaşım sebebi ile gidilmemiştir. Bu yüzden de bölge naturel güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Kalkan’a pek oldukça ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Buraya toplu taşıma, taksi, hususi vasıta ya da havaalanı geçirme yolu ile gidilebilmektedir. Kaş’tan kalkan minibüs ve otobüsler ile de dinlence beldesine gidilebilmektedir.

Hususi aracı ile gelecek olanlar için İstanbul’dan ortalama 840 km uzaklıktadır. 9.5 saat sürer. Ankara’ya ortalama 660 km uzaklıktadır. 8 saat sürmektedir. İzmir’e ortalama 410 km uzaklıktadır.

Kalkan’da Akdeniz iklimi hakimdir. Bu yüzden de her mevsim ziyaret edilmeye uygun bir beldedir. Kışları daha oldukça ılık ve yağışlı geçer. Yazları ise oldukça sıcak olmaktadır. Deniz, kum ve güneşten yararlanmak isteyenlerin yazın tercih etmesi gerekmektedir. Daha ılık ve serin bir dinlence isteyenler ise kış aylarında beldeyi ziyaret edebilirler.

Kalkan’ın En Meşhur Plajları Hangileridir?

Kaputaş Plajı; dünyaca meşhur plajlardan biridir. Burada plaja ulaşmanızı elde eden oldukça uzun merdivenler bulunmaktadır. Denizi oldukça güzeldir. Mavinin her tonunu görebilirsiniz. Plaja girmek parasız olsa da şezlong ve şemsiyeler için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Patara Plajı, Patara Antik Kentine yakın bir yerde bulunmaktadır. Burası Caretta Carettalar ile ve kum tepeleri ile ünlüdür. Patara Plajı ek olarak Yeşilçam’da pek oldukça filme ev sahipliği yapmıştır.

Fırnaz Koyu; Yeşilköy’e oldukça yakındır. Mavinin en güzel tonlarını buradaki denizde bulabilirsiniz. Fırnaz Koyuna tekneler ile ya da turla gelme şansınız vardır. Burada balçık banyosu seçenekleri de bulunmaktadır.

Kalkan Halk Plajı; çakıllı bir plajdır fazla kum bulunmaz. Buraya parasız bir halde girebilirsiniz. Kitabınızı okuyup, serin sulara girebileceğiniz güzel bir yerdir.

Kalkan’ın deniz kenarında yer edinen restoranlarında birbirinden değişik deniz mahsullerini yiyebilirsiniz. Bunun yanında birbirinden güzel ve daha ilkin asla tatmadığınız mezeleri de burada bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası