Kalem Adası Nerede? Kalem Adası’na Nasıl Gidilir? Kalem Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 Kalem Adası Nerede?

 İzmir ilimizin Dikili ilçesinde bulunmaktadır. Bademli Köyü’ne toplamda 450 km uzaklıktadır. Çok önemli nebat örtüsü ve palmiyeleri ile meşhurdur. 

 Kalem Adası’na Nasıl Gidilir?

 İzmir ilinin Dikili ilçesinde yer edinen Bademli Köyü, ilçe merkezinden 10 km kadar uzaklıkta yer verilmiştir. Kalem Adası volkanik bir oluşum sonucunda oluşmuştur. Bu adaya gitmek için Adanın Bademli Köyünde bulunan otoparkına gidilmesi ve derhal peşinden otelin haiz olduğu tekne ile Adaya ulaşılması mümkündür. 

 Kalem Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Kalem Adasının sularının şifalı olduğu söylenmektedir. Bu denize girecek olan kişilerin şifa bulacağına dair düşünceler ve inançlar vardır. Mavi bayraklı sahilde botanik bahçelerini turlayabilir, burada bulunan zamanı eserleri görebilirsiniz. Kalem Adasında, ülkemizin tek ve ilk ada oteli bulunmaktadır. Bu otelin adı Oliviera Resort’tur.

 Adada konaklamak isteyen kişiler için ada içinde başka bir seçenek yoktur. Günü birlik adada dolaşmak isteyen kişilerin otelden belirli saatler için rezervasyonlar yapmaları gerekmektedir. Bunun haricinde talibi görmek ve dolaşmak mümkün değildir. 

 Kalem Adası, çoğu zaman balayı çiftleri tarafınca tercih edilmektedir. Toplamda kırk odaya haiz otel, Ege evveliyatına bakılırsa dizayn edilmiş ve bundan dolayı taş binalardan oluşmuştur. Bu bölgeyi keşfetmek isteyen kişiler de rezervasyon yaptırarak görkemli güzellikteki adada, tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. 

 Kalem Adası’nda su sporları ile tatilinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Su sporlarını bilmiyorsanız burada öğrenebilirsiniz. Otel bünyesinde dalış yapabilir, bu sayede denizde yaşayan canlıları da gözlemleyebilirsiniz. Dalış yapmayı bilmeyen kişiler, dalış yapabilmek için eğitim alabilmektedir. 

 Kalem Adası’nın Zamanı ve Özellikleri

 Dünyaca meşhur bir tarihçi olan Strabon, Ege’de bulunan üç ufak adadan bahsetmektedir. Bu adalar Arginussai olarak adlandırılmaktadır. Arginussai adaları; Kalem Adası, Güvercin Adası ve Acayip Adasıdır. Strabon, M.Ö. 406 senesinde meydana getirilen bir savaştan bahsetmektedir. Bu muharebeye 270 vapur katılmış ve Atina ile Sparta içinde gerçekleşmiştir. Bu cenk, katılan vapur sayısı da baz alındığında en büyük cenk olarak tarihe geçmeyi başarmıştır. 

 Gerçekleşen bu savaşı Atina kazanmıştır. Kalem Adası’nda bu zamanlara ilişkin olan kalıntılar bulunmuştur. Günümüzde Çandarlı olarak malum bölge Pitane, Midilli Adası olarak malum bölge Lesbos, Bergama olarak malum bölge Aternus olarak adlandırılmıştır. Pitane, Lesbos ve Aternus Kalem Adası’nın çevresinde konumlanmıştır. Bahsi geçen bu bölgeler Helenistik devrin en ihtişamlı şehirleri içinde yer verilmiştir. Kalem Adası 1973 senesinde Yüksel Dartar tarafınca satın alınarak ilk ada oteli haline getirilmiştir. 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası