İztuzu Plajı Nerede? İztuzu Plajı Ücretli Mi? Nasıl Gidilir?


İztuzu Plajının sahil bölgesi Radar tepesinin eteklerinden Delik Ada önüne kadar uzanıyor. Bununla birlikte bu plajda göl ile deniz suyu bir araya geliyor. İztuzu Boğazı’nda bu da oldukça güzel bir görünüm oluşturuyor. Bu kumsalın bir yerinde tatlı su öteki ucunda ise tuzlu su bulunuyor.

İztuzu Plajı Nerede?

İztuzu Plajı Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesinde bulunuyor. Cenup Ege’nin mühim bölgelerinden bir tanesi olan İztuzu Plajı oldukça ilgi görüyor. Tabiat ananın içinde sakin ve rahat bir dinlence geçirmek isteyen kişiler çoğu zaman İztuzu Plajı’na gitmeyi tercih ediyorlar. Bunun yanı sıra Muğla’dan ve çevre illerden tatilciler güzel bir dinlence geçirmek için çoğu zaman İztuzu Plajı’nı tercih ediyorlar. İztuzu Plajı her yıl Akdeniz ve Ege bölgesinden oldukça sayıda kişiyi ağırlıyor. Bununla birlikte İztuzu Placı Dalyan ilçe merkezine 12 kilometrelik bir mesafede bulunuyor.

İztuzu Plajı Ücretli Mi?

İztuzu Plajına girişlerde azca da olsa bir miktar giriş tutarı ödeniyor. Bununla birlikte şezlong kiralamak isteyen kişiler 5 lira karşılığında şezlong kiralayabiliyorlar. Bununla birlikte şemsiye kiralama tutarları da 5 lira olarak belirlenmiş durumda. Bunun yanı sıra İztuzu Plajı’nın girişinde bir de otopark bulunuyor. Bu otopark 15 dakikalık ziyaretler için parasız sonrası için ücretli olabiliyor. Bununla birlikte İztuzu Plajı sabah saat 08:00 ile 20:00 saatleri içinde hizmet veriyor. Bu saatler haricinde ise İztuzu Plajı’na giriş yapılamıyor. İztuzu Plajı son dönemde yerli ve yabancı turistlerin en oldukça tercih ettikleri plajların başlangıcında geliyor.

Nasıl Gidilir?

Naturel güzellikleri ile ön plana çıkan İztuzu Plajı Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlıdır. Bununla birlikte hızla gelişen Dalyan beldesinde organik güzellikleri ile meşhur İztuzu Plajı bulunuyor. İztuzu Plajı Dalyan beldesine de 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu plaja tekne ve ya karayolu ile ulaşım mümkün. Bunun yanı sıra kent dışından gelen kişiler ilk olarak Muğla merkeze gelmeliler. Muğla’dan da toplu taşıma araçları ile beraber Dalyan’a geçilebilir. Ortaca merkezinden toplu taşıma araçları ve hususi araçlar ile beraber Dalyan merkezine geçiliyor. Dalyan merkezden ise sık sık İztuzu Plajı’na da geçilebiliyor.

İztuzu Plajı İle İlgili Merak Edilenler

Tabiat ile iç içe olan İztuzu Plajı organik güzellikleri ile öne çıkıyor. Tatlı su ve tuzlu suyun birleştiği plajda Caretta Carettalar da bulunuyor. Nesli tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağalar yumurtalarını karaya bırakmalarının arkasından yine denize dönüyorlar.

Caretta Caretta kaplumbağaları yalnızca temiz ve organik sahillere yumurtalarını bırakabiliyorlar. Bu da İztuzu Plajı’nın ne kadar temiz ve organik bulunduğunu gösteriyor. İztuzu Plajı bu anlamda Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktığı ender bölgelerden bir tanesidir. Akşam saat 20:00 itibari ile ziyaretlere de kapalı olan İztuzu Plajının çevresinde ışık bulundurulmaz.

İztuzu Plajı’nın En Mühim Özelikleri

İztuzu Plajı pek oldukça özelliği doğrultusunda benzersiz özelliklere haiz bir tabiat harikasıdır. Tatlı su ve tuzlu suyun birleştiği bir nokta olan İztuzu Plajı organik güzellikleri ile de ön plana çıkıyor. Bilhassa plajın arkasındaki dağlık bölgeden akan dere burada deniz ile de buluşuyor. Bunun yanı sıra İztuzu kumsalı ise altın kum olarak adlandırılan sarı kum ile kaplıdır. Bu plaja çoğu zaman günü birlik tatilciler geliyor. Konaklamak isteyen kişiler ise İztuzu Plajı’nın çevresindeki otel ve pansiyonlarda konaklayabiliyorlar. Her zevke ve her bütçeye uygun oteller de gene bu bölgede yer ediniyor.

İztuzu Plajı İngiliz gösterim organı The Times tarafınca Avrupa’nın En İyi Açık Alanı olarak duyuru edilmiştir. Bununla birlikte İztuzu Plajı 2011 tarihinde de Avrupa’nın en iyi plajı seçilmiştir. Dolayısı ile bu seçimlerin arkasından İztuzu Plajı her yıl oldukça sayıda yerli ve yabancı turisti de ağırlamaktadır. Bununla birlikte organik güzellikleri ile ön plana çıkan İztuzu Plajı 5400 metre uzunluğa da haizdir.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası