İtalya, Rus ve Belarus vatandaşlarına ‘altın vize’ uygulamasını askıya aldı

‘Yatırımcı vizesi’ ya da ‘altın vize’ programları zengin yabancılara bir ev satın alarak, bir bankaya mühim oranda para yatırarak ya da o ülkeye bağışta bulunarak oturma izni alma fırsatı sunuyor.

İtalya Tecim Bakanlığı, Rus ve Belarus vatandaşlarına yönelik ‘altın vize’ programını askıya aldığını duyurdu.

REKLAM

İtalyan basınına gore bakanlığın bu sonucu, Moskova’nın Ukrayna işgalinden sonrasında Avrupa Komisyonu tarafınca bu yönde meydana getirilen çağrıdan bir yıl sonrasında alındı. 

‘Yatırımcı vizesi’ ya da ‘altın vize’ programları zengin yabancılara ev satın alarak, bankaya mühim oranda para yatırarak ya da o ülkeye bağışta bulunarak oturma izni alma fırsatı sunuyor.

Avrupa Birliği ülkeleri için bu bununla birlikte ülkeler içinde özgür dolaşım dahil 27 üyeli blok içinde ikamet etmenin avantajlarına erişim anlamına da geliyor.

İtalyan programı, İtalyan devlet tahvillerine 2 milyon euro yatırım, bir İtalyan şirketine 500 bin euro yatırım, yenilikçi bir İtalyan girişimine 250 bin euro yatırım yada İtalya’daki bir hayırseverlik girişimine 1 milyon euro bağış karşılığında iki senelik oturma izni sunuyor. 

Bu süre hemen sonra üç yıl uzatılabilir ve 10 yıl sonrasında vatandaşlık almaya hak kazanılabilir.

AB niçin altın vize programlarının askıya alınmasını tavsiye etti?

Mart 2022’de Avrupa Komisyonu, tüm AB üyesi ülkelere, Rus ve Belarus vatandaşlarına yönelik yatırımcı vizesi programlarını askıya alma çağrısı yapmış oldu. 

Avrupa Komisyonu, “yaptırımlara maruz kalan yada Ukrayna’daki savaşı mühim seviyede destekleyen kişilerin bu programlar kapsamında AB vatandaşlığı yada Schengen Bölgesinde dolaşım özgürlüğü dahil, AB’ye ayrıcalıklı erişim elde etmiş olabileceği” uyarısında bulunmuş oldu.

İtalyan Altreconomia dergisi, Tecim Bakanlığı verilerine dayandırdığı haberinde, İtalya’nın geçen yıl 36 müracaat arasından minimum 32 Rus vatandaşına iki senelik “yatırımcı vizesi” verdiğini aktardı. 

Bu sayı İngiltere, ABD ve AB üyesi olmayan öteki 23 ülkeden gelen yatırımcıların toplamından daha çok.

Bu yıl içinde ise şimdiye kadar kaç vize verildiğine dair herhangi bir veri bulunmuyor.

AB ülkeleri altın vize programlarını bitiriyor

İtalya, halen altın vize uygulamasına haiz birkaç AB ülkesinden biri.

REKLAM

Avrupa Komisyonu daha ilkin bu tür programların güvenlik, şeffaflık ve Avrupa Birliği değerleri açısından risk oluşturduğunu bildirmişti.

Yıl başlangıcında İrlanda, 500 bin euro bağış ya da ülkede üç senelik 1 milyon euroluk yatırım karşılığında İrlanda’da ikamet imkanı sunan Göçmen Yatırımcı Programını feshetti.

Artan emlak ve kira fiyatlarıyla savaşım amacıyla yatırım yöntemiyle ikamet programına son veren ülkelerden bir diğeri de Portekiz oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası