İsrail: Yüksek Mahkeme’nin tartışmalı yargı reformu duruşması öncesi halk yine sokaklarda

Reformun baş baş yapıcılarından Hakkaniyet Bakanı Levin’in aracının önünü kesen göstericilerle güvenlik güçleri içinde yaşanmış olan arbedede toplam 6 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

İsrail’de son yılların en büyük siyasal krizine neden olan ve yüz binlerce kişinin aylardır protesto etmiş olduğu hükümetin yargı reformuna itirazı görüşecek Yüksek Mahkeme’nin oturumu öncesinde halk yine sokakları doldurdu.

REKLAM

“Demokrasi” diye bağıran ve bayrak sallayan hükümet karşıtları, duruşma öncesinde Hakkaniyet Bakanı Yariv Levin’in evinin önünde şov yapmış oldu. Reformun baş baş yapıcılarından Levin’in aracının da önünü kesen göstericilerle güvenlik güçleri içinde yaşanmış olan arbedede toplam 6 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu. 

15 yargıçtan oluşan Yüksek Mahkeme tarihinde ilk kez toplanarak, reforma meydana getirilen itirazı görüşecek. Fakat mahkemenin kararını ocak ayından ilkin açıklaması beklenmiyor. Bu da hükümet ve muhalifler içinde yaşanmış olan anlaşmazlığın yıl başına kadar giderilmesi için bir fırsat olarak görülüyor. 

Başbakan Netanyahu’nun başlangıcında bulunmuş olduğu milliyetçi-dindar koalisyon geçen ocakta düzeltim için düğmeye basmış ve ülkede eşi benzeri görülmemiş halk protestolarının yaşanmasına niçin olmuştu. 

Dış yatırımların azalma ivmesi gösterdiği bu zamanda Batılı müttefikler İsrail demokrasisinin sağlığı mevzusunda endişelerini dile getirmiş, mahalli para birimi şekelde kıymet kayıpları yaşanmıştı.

Protestolar orduya da sıçramış bazı yedek askerler göreve gitmeyeceklerini belirtmişti. 

Yargıdaki değişikliklerin “fazla müdahaleci hale gelen” Yüksek Mahkeme’yi “dengelemeyi” amaçladığını söyleyen Netanyahu’ya yeni yasayı iptal edecek bir karara uyup uymayacağı sorulduğunda net bir cevap alınamadı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası