İran Şahı’nın özel araç koleksiyonu 50 sene sonra İran Tarihi Otomobiller Müzesi’nde sergilendi

İran’ın son Şahı Muhammed Rıza Pehlevi ve ailesinin özel araç koleksiyonu 50 sene sonra İran Tarihi Otomobiller Müzesi’nde İran halkının beğenisine sunuldu.

İran Kraliyet Ailesi’ne ilişik onlarca antika otomobil ortalama yarım yüzyıl aradan sonra bir müzede toplanarak halkın beğenisine sunuldu.

REKLAM

1979 Ocak’ında İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin ülkeyi terk etmesi ve arkasından İran İslam Devrimi’nin yaşanması sonrası İran Kraliyet Ailesi’ne ilişik otomobiller uzun bir süre kapalı kapılar ardında saklanmıştı.

Ülkenin başkenti Tahran’da geçtiğimiz haftalarda oluşturulan İran Tarihi Otomobiller Müzesi, İran Şahı ve ailesinin lüks yaşamını, koleksiyonlarında bulunan sürecinin en pahalı ve araçlarıyla gözler önüne serdi.

İran Tarihi Otomobiller Müzesi’nde bulunan spor araçlar, limuzinler ve hatta motosikletler bölgenin en kıymetli ve en büyük araç koleksiyonunu oluşturuyor.

Koleksiyonda Rolls Royce, Ferrai, Porsche, Mercedes Benz, Maserati benzer biçimde toplamda 45 lüks otomobil ve 3 motosiklet bulunuyor. Müzede bulunan Mercedes Benz 500K model otomobil bir zamanlar Alman diktatör Adolf Hitler tarafınca kullanılmıştı.

“1930’da satın alınan Amerikan aracı İran’ın senelik bütçesinin 8’de 1’iydi”

Müzenin müdürü Muhammed Etkin, bu koleksiyonu yalnız kraliyet ailesine ilişik olarak görmediklerini, İran kültürünün bir parçası olarak kabul ettiklerini belirtiyor.

Etkin, “Bu araçlar şahıslara ilişik değil, tüm İran halkının malıdır. Şah’a özel değiller. Sürecinin bu en güzel araçlarını görmek, bu araçların tasarımcılarını ve sarf ettikleri eforu düşünmek insanı mutlu ediyor.” diye konuştu.

Müze müdürü Etkin’a bakılırsa koleksiyonun en mühim aracı 1930’da üretilen Pierce Arrow Model A otomobil.

Etkin bu aracın İran için önemini şu sözlerle dile getiriyor: “1930’larda 30 bin dolara satılan bu araç ABD’nin en pahalı otomobiliydi. Dile kolay, bu para İran’ın senelik bütçesinin o dönemde 8’de biriydi. Şah Muhammed Rıza Pehlevi tarafınca satın alınmıştı.”

12 yaşındaki Prens Rıza’nın otomobil kullanmasını öğrenebilmesi için özel araç tasarlandı

Müzedeki bir öteki dikkat çeken araçsa dünyada üç otomobil şirketi tarafınca üretilen tek model olan MPV. MPV o dönemde Mercedes, Porsche ve Volkswagen tarafınca üretiliyordu ve o dönemde 12 yaşlarında olan Prens Rıza’nın otomobil sürmeyi öğrenmesi için satın alınmıştı.

Prens Rıza için özel olarak üretilen aracın ismiyse MPV Tahran’dı. İki anahtarı olan bu araç Prens Rıza’nın gümüş anahtarıyla çalıştırılınca 30 kilometre azami hıza ulaşıyordu ve bu, sürüş mevzusunda deneyimsiz olan prens için bir güvenlik tedbiriydi. Aracı düzgüsel anahtarıyla çalıştırınca saatte 170 kilometre hıza ulaşabiliyordu.

İran Tarihi Otomobiller Müzesi, bir devlet kurumu olan Bonyad Mostazafan Vakfı tarafınca açıldı. Bu kurum, monarşi döneminde Şah ve ailesine ilişik gömü ve malların organizasyonuyla ilgileniyor.

REKLAM

Müzeyi ortalama 3 hafta içinde 20 bini aşkın şahıs ziyaret etti ve bu sayı ülkenin en meşhur müzesi olan Ulusal Müze’yi bir ay içinde gören sayıdan fazlaca daha çok.

Görüntü editörü • Kerem Congar

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası