İngiltere’den Çin’e casusluk uyarısı: Demokrasimize müdahale kabul edilemez

Çin adına çalışan casuslar olduğu iddia edilen iki kişinin tutuklanmasının peşinden Sunak Başbakan Li’ye “parlamenter demokrasimize herhangi bir müdahalenin kesinlikle kabul edilemez” bulunduğunu ilettiğini söylemiş oldu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Hindistan’daki G20 zirvesinde Çin Başbakanı Li Çiang ile yapmış olduğu görüşme esnasında Pekin’in Londra’nın parlamenter demokrasisine herhangi bir müdahalesi mevzusundaki endişesini dile getirdiğini söylemiş oldu.

REKLAM

Çin adına çalışan casuslar olduğu iddia edilen iki kişinin tutuklanmasının peşinden Sunak, devam eden bir soruşturma hakkında söyleyebileceklerinin sınırı olan bulunduğunu sadece gazetecilere Başbakan Li’ye “parlamenter demokrasimize herhangi bir müdahalenin kesinlikle kabul edilemez” bulunduğunu ilettiğini söylemiş oldu.

Sunday Times, Çin adına casusluk yapmış olduğu şüphesiyle tutuklanan kişilerden birinin İngiliz parlamentosunda çalışan bir araştırmacı bulunduğunu bildirdi.

Londra Polisi, iki kişinin mart ayında Resmi Sırlar Yasası uyarınca tutuklandığını ve ekim ayı başına kadar polis kefaletiyle özgür bırakıldığını söylemiş oldu.

İddiaların, Sunak’ın Çin ile daha çok diyalog kurma hedefini zayıflatma ihtimali bulunuyor. Başbakan Sunak’ın lideri olduğu Tutucu Parti iktidarı, insan hakları şeklinde alanlarda eleştirilerini sürdürürken Pekin’le iklim değişikliği şeklinde mevzularda temasa geçerek ikili ilişkilerde bir yumuşama arayışındaydı.

Sunak, G20 zirvesindeki görüşmede anlaşmazlıkların olduğu alanları gündeme getirdiğini sadece toplantının “mantıklı olan noktalarda” harekete geçme stratejisinin kıymetini gösterdiğini söylemiş oldu.

Sunak “Yapılması ihtiyaç duyulan doğru şeyin, yalnız kenarda bağırmak yerine, endişeleri bilhassa dile getirmek için bu fırsatı değerlendirmek bulunduğunu düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrası Çin’den meydana getirilen açıklamada casusluk iddiasından bahsedilmedi sadece İngiltere’nin Çin ile genişletilmiş ergonomik işbirliğini memnuniyetle karşıladığı ve Li’nin “iki tarafın farklılıklarını muntazam bir halde ele alması icap ettiğini” söylediği açıklandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası