İngiltere, Türkiye’ye sınır dışı işlemlerini hızlandırmak için özel anlaşma arayışında

İngiltere, Türkiye’deki sınır dışı etme prosedürlerini hızlandırmak için özel anlaşma istiyor

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın Türkiye’deki sınır dışı sürecini hızlandırmak için Arnavutluk ile meydana getirilen anlaşmaya benzer özel bir çözüm aramış olduğu bildiriliyor.

The Telegraph’ın haberine gore Suella Braverman, Türkiye’den tekneyle gelen göçmen sayısındaki “büyük artış”ın arkasından bu ülkeye sınır dışı edilmeyi hızlandırmak için Arnavut seçimi bir anlaşma ardında.

Son yıllarda Arnavutluk’tan İngiltere’ye gelen göçmen sayısında keskin bir artış olması iki ülkeyi bir çözüm bulmaya zorladı.

Gazeteye gore, senenin başından bu yana Türkiye’den binden fazla göçmen Manş Denizi üstünden İngiltere’ye ulaştı.

Bu sayı, önceki yıllara gore mühim bir artışa işaret ediyor ve Türkiye, Birleşik Krallık’a yasa dışı girişlerde bir numaralı ülkelerden biri haline geldi.

Gazete, İçişleri Bakanı Braverman ve Göçmen Bakanı Robert Jenrick’in Türkiye ile Arnavut seçimi bir anlaşma yapmayı düşündüklerini bildirdi.

Jenrick’in, yasadışı göçmenlerin geri dönüşünü kolaylaştırmak için Türk hükümetiyle ihtimaller içinde bir anlaşmayı görüşmek suretiyle bu ay İstanbul’a uçacağı söyleniyor.

Gazeteye konuşan bir kaynak, Türkiye’den gelen göçmen sayısındaki artışın Şubat ayındaki yıkıcı depremler ve fena ekonomik durumla ilgili olabileceğini söylemiş oldu.

Adı açıklanmayan içişleri bakanlığı yetkilisi, “Türkiye gerçek bir kaygı deposu bu sebeple sayılarda büyük bir artış var ve göçmenleri daha kolay sınır dışı edebilmemiz gerekiyor.” dedi.

Daha ilkin Ruanda’ya kaçak göçmen gönderme planı hazırlayan İngiltere, yargı engeli sebebiyle bu planı şimdilik rafa kaldırdı.

Sadece hükümet, yasadışı göçü azaltmak için caydırıcı yöntemler kullanmaya devam ediyor.

İngiltere İçişleri Bakanı Braverman’ın da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin sınır dışı uçuşlarını engelleyebilecek kararlarını görmezden geliyor olabileceği söyleniyor.

Öte taraftan, 2022 senesinde Avrupa Birliği ülkelerindeki en fazlaca sığınmacı sıralamasında Türk vatandaşları üçüncü sıraya terfi etti. 2022 senesinde 58.000 Türk vatandaşı ilk kez AB ülkelerine sığınma başvurusunda bulunmuş oldu. 2021 sıralamasında Türk vatandaşları beşinci sırada yer aldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası