İngiltere, Rusya’yı Karadeniz’de sivil bir kargo gemisini hedef almakla suçladı

Rusya’nın Karadeniz tahıl anlaşmasından çekilmesinden sonrasında Odesa’dan dört kargo gemisi yola çıktı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Rusya’nın 24 Ağustos’ta Karadeniz’de sivil bir kargo gemisini hedef aldığını söylemiş oldu. İstihbarat raporlarına dayanarak konuşan Sunak, roket saldırısının önlendiğini kaydetti. 

REKLAM

Hindistan’da düzenlenen G20 Zirvesi’nin arkasından parlamentoda konuşan İngiliz Başbakan Sunak, gizliliği kalkan bir danışma raporunun içeriğini deklare etti. 

Başbakan Sunak, Rusya’nın Liberya bandıralı sivil bir kargo gemisine 24 Ağustos’ta roket saldırısı düzenlediğini öne sürdü. Çoklu roket saldırısının başarıya ulaşmış şekilde önlendiğini kaydeden Sunak şu ifadeleri kullandı:

“Gizliliği kaldırılmış danışma yardımıyla, Rus ordusunun 24 Ağustos’ta Karadeniz’de oldukça sayıda füzeyle bir sivil kargo gemisini hedef aldığını biliyoruz.” 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise limana yanaşmış Liberya bandıralı kargo gemisini hedef alan füzelerin başarıyla vurulduğunu belirtti. Açıklamada kargo gemisinin, aralarında iki Kalibr füzesinin de olduğu Karadeniz Filosu’ndan atılan füzelerle hedef alındığı kaydedildi. 

Rusya’nın Karadeniz tahıl anlaşmasından çekilmesinden sonrasında Odesa’dan dört kargo gemisi yola çıktı. Rusya Karadeniz’de hareket eden gemileri askeri kargo gemisi olarak göreceğini açıklamıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası