Ihlamur Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir? Ihlamur Kasrı Tarihi Ve Özellikleri…


Ihlamur Kasrı Nerede?

Türkiye genelinde ziyaret edilecek birbirinden güzel şehirler bulunuyor. Bilhassa zamanı yapıların hikayelerinin de bilinmesi gerekiyor. İstanbul’da bulunan Ihlamur Kasrı, Beşiktaş ile Nişantaşı içinde içeriyor. Bilhassa İstanbul’da yaşayıp da tatile gidemeyen kişiler Ihlamur Kasrı’nı ziyaret edebilirler. İstanbul’un mühim simgelerinden birisi olan Ihlamur Kasrı İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde içeriyor. Her yıl fazlaca sayıda yerli ve yabancı gezgin Ihlamur Kasrı’nı ziyaret ediyor.

Ihlamur Kasrı Nasıl Gidilir?

İstanbul’da gezilip görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden birisi de Ihlamur Kasrı olarak biliniyor. Tarihin izlerini taşıyan Ihlamur Kasrı’na ulaşmak da oldukça kolaydır. Türkiye genelinden gelen kişiler ilk olarak İstanbul’a ulaşırlar. İstanbul’da bulunulan ilçeden Beşiktaş’a giden toplu taşıma araçlarına binilir.

İETT otobüsleri ile 26B Gayrettepe- Eminönü, 26A Fulya Mahallesi- Eminönü, 26 Dikilitaş- Eminönü ve 43- Bölme- Dikilitaş araçlarına binilerek Ozan Nedim Durağı’na ulaşılabilir. Metro kullanacak olan kişiler M2 Şişhane- Darüşşafaka, 46Ç Çağlayan- Eminönü, 46ÇY Çağlayan- Yenikapı ve DT2 Ortaköy- Dereboyu- Bölme metro hatları ile Ihlamur Kasrı’na gidilebilir.

Ihlamur Kasrı Tarihi ve Özellikleri…

Ihlamur Kasrı, İstanbul’da Beşiktaş ve Nişantaşı içinde yer almıştır. Ihlamur Kasrı, Sultan Abdülmecit döneminde mimar Nigoğos Balyan’a Maiyet Köşkü ve Tören Köşkü olarak inşa ettirilmiştir. Tören Köşkü olarak malum yer günümüzde Ihlamur Kasrı olarak anılmaktadır.

Ihlamur Kasrı tek kattan oluşan bir yapı olmasının yanı sıra dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır. Ek olarak Ihlamur Kasrı’nda kesme taş kullanılmıştır. Ihlamur Kasrı kendini şehrin gürültüsünden ve karmaşasından korumayı başarmıştır. Yüksek yapılı duvarlar ile çevrelenen kasrın toplam üç kısmı bulunmaktadır. Bu bölümler Havuzlu Ihlamur Yerel, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağları olarak bilinmektedir.

Ihlamur Kasrı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri Nedir?

İstanbul’un gözde zamanı yapılarından birisi olan Ihlamur Kasrı belli saatlerde ve günlerde ziyaretçilere açıktır. Ihlamur Kasrı Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Öteki tüm günlerde ise Ihlamur Kasrına giriş saat 09.00 itibariyle gerçekleşir. Ihlamur Kasrı akşam saat 18.00’da kapanmaktadır. Ihlamur Kasrı’nı ziyaret etmek isteyenler için bir karşılık ödenmesi gerekmektedir.

Ihlamur Kasrı’na tam giriş tutarı 30 lira olarak belirlenmiştir. Kasra indirimli giriş tutarı ise 15 lira olarak bilinmektedir. İstanbul’a gelip de Ihlamur Kasrı’nı görmek isteyen kişiler bir tek bahçeyi dolaşmak ve kafeterya hizmetinden yararlanmak için ise Bahçe Bileti olarak 5 TL ödeme yapıyorlar.

Ihlamur Kasrı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Geçmişten günümüze tarihin izlerini taşıyan Ihlamur Kasrı görkemli mimarisi ile öne çıkıyor. Şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler çoğu zaman Ihlamur Kasrı’na geliyorlar. Sessiz ve sakin tabiat ananın içinde yer edinen Ihlamur Kasrının kafeteryasında oturularak kahve de içilebiliyor. Boğazı gören bir konumda yer edinen Ihlamur Kasrı en eski çekim yeri olarak biliniyor.

Tarihin izlerini taşıyan mimarisi ile beraber kasır, İstanbul’un gözde dokularından bir tanesidir. Ihlamur Kasrı’nın yapıldığı dönemde Tören Köşkü olarak anılan yer Osmanlı döneminde törenler için kullanılırmış. Maiyet Köşkü ise sultanın maiyeti ve haremi için kullanılmıştır. Osmanlı döneminde bölgede sultanın av partileri düzenlemiş olduğu de bilinmektedir. Ihlamur Kasrı olarak malum aslolan yapı Tören Köşkü’dür.

Ihlamur Kasrı, İstanbul’un en gözde ilçesi Beşiktaş’ta yer almıştır. Dolmabahçe Sarayı’na 20 dakika adım atma mesafesinde bulunan Kasrın civarlarında Yıldız Parkı ve Çırağan Sarayı da içeriyor. Ortaköy Camii ise Ihlamur Kasrına ortalama otuz dakika adım atma mesafesinde bulunuyor. İstanbul’un her noktasından Ihlamur Kasrı’na rahat bir halde ulaşım sağlanabiliyor.

Ihlamur Kasrı girişinde bir hol ve merdivenler bulunmaktadır. Ek olarak 4 tane odanın da bulunmuş olduğu alanda mimari özellikler ön plana çıkmaktadır. Geçmişten günümüze zamanı izleri taşıyan Ihlamur Kasrı, Osmanlı döneminden miras kalan mühim eserlerden bir tanesidir. İstanbul’a gelenler ne olursa olsun Ihlamur Kasrı’nı da ziyaret edebilirler.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası