Hayıtbükü Nerede, Nasıl Gidilir? Hayıtbükü Nerede Kalınır, Plajı Kum Mu, Denizi Nasıl?


Hayıtbükünü ile Ovabükü’nü birbirine bağlayan yol ise, 1 km kadardır. Öteki bir yol ise, Knidos yolu üstünde yer edinen Mesudiye manzarasının da görüldüğü düzlükten birazcık ileride bulunan Mesudiye’ye sapan yoldur. Bu yol, virajlı ve sahile 6 km kadar mesafesi bulunan bir yol olup hem de Mesudiye’nin ilk yerleşim yerlerinden olan Damarası’ndan geçer.

Yol üstünde göreceğiniz manzaralar oldukca güzeldir. Bu yol Knidos tarafınca gelişte de kullanılır. Hayıtbükü’ne Palamutbkü’nden kıyı yolu üstünden de ulaşabilirsiniz.

Hayıtbükü Nerede?

Hayıtbükü Koyu ve plajı Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içinde yer alır. Hayıtbükü Koyu, Datça merkezine ortalama olarak 20 km uzaklıkta yer alır. Denizi oldukca temiz ve berraktır. Bu özelliği sebebi ile de her yıl binlerce gezgin ağırlar. Hayıtbükü, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları içinde içeriyor. Plajı ise tamamen kumlarla kaplıdır. Plajda ise yer yer çakıllar da vardır. 

Hayıtbükü’ne Nasıl Gidilir?

Hayıtbükü’ne doğru gitmek için, Reşadiye kavşağından Knidos yoluna doğru saptığınız vakit birkaç kilometre sonrasında Karaköy kavşağı karşınıza geliyor. Burada karşınıza çıkan tabelaları takip ederek sola saptığınız vakit yolunuza devam edebilirsiniz. Hemen sonra 7-8 km sonrasında haritada görüldüğü şekilde yol ikiye ayrılıyor. 

Sizin sol taraftaki yola girmeniz gerekiyor. Bu sebeple öteki yol Knidos istikametine doğru gidiyor. Yokuşları geçerek ovaya geldiğiniz vakit da yol gene çatallaşıyor. Sol tarafa gittiğiniz vakit da Hayıtbükü sahiline kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sağ tarafa doğru giderek birazcık sonrasında da sola saparsanız Ovabükü sahiline ulaşırsınız. Hayıtbükü’ne ulaşmak isteyen kişilerin ilk olarak Datça merkezine yetişmesi gerekiyor.

Datçaya ise, karayolu, havayolu ya da denizyolu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hayırbükü’ne hem de karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Datça’ya karayolu ile Marmaris üstünden de gelebilirsiniz. Hem de Datça – Marmaris arası 70 km’dir. Bölgeye tertipli olarak minibüs ve otobüs seferleri de düzenleniyor. Hem de buradan kalkan seferleri tercih ederek de Hayıtbükü’ne rahatça ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile Datçaya gelecek olanlar için ise, Dalaman Havalimanı ile Datça arası 178 km’dir. 1 Haziran ve 15 Ekim tarihleri içinde tarifesiz seferler yapılarak karşılıklı olarak 4-6 kez yolcu transferi sağlanıyor. Datça ve Bodrum içinde ise düşük sezonda bile günde iki kez feribot seferleri düzenleniyor. Yazları ise günde karşılıklı olarak 4 feribot seferi düzenleniyor. Datça’ya deniz yolculuğu ise ortalama olarak 1,5 saat sürüyor.

Hayıtbükü Nerede, Nasıl Gidilir Hayıtbükü Nerede Kalınır, Plajı Kum Mu, Denizi NasılHayıtbükü Nerede Kalınır?

Hayıtbükü, yeşille mavinin mükemmel bir görsellikle buluşmuş olduğu Mesudiye Köyünün üç güzel koyundan biridir. Datça merkeze 19 km uzaklıkta yer edinen bu köy, günümüzde mahalle oldu. Rüzgarlara kapalı, çanak şeklinde bir koy olan Hayıtbükü’nün etrafı dağlarla çevrilidir. Bu bölgede en sıcak zamanda bile klima serinliğini çağrıştıran bir iklimi yaşanıyor.

Hayıtbükü’nün çevresinde güzel minik pansiyonlar ve oteller bulunuyor. Bu bölgede isteyenler günlük olarak ev de kiralayabiliyor. Hem de Hayıtbükü’ne günübirlik gidip dolaşmak için gitmek isteyen kişiler, Datça merkezde bulunan otellerde de konaklamayı tercih edebiliyor. Datça merkezde her bütçeye uygun değişik otel çeşitleri hizmet veriyor. Datça’dan Hayıtbükü’ne toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. 

Hayıtbükü Plajı Kum mu, Denizi Nasıl?

Hayıtbükü’nün plajı kum ve yer yer çakıldan oluşur. Bu yüzden bölgeye gelirken yanınızda bir deniz ayakkabısı getirmeniz iyi olabilir. Plajı oldukça minik ve dardır. Onun için de kimi zaman kalabalık olabiliyor. Hayıtbükü’nün denizi yavaş yavaş derinleştiği için çoğu zaman çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenen kişiler tarafınca oldukca tercih ediyor. Bu koy, Datça’da bulunan pek oldukca koya nazaran su sıcaklığı daha yüksektir.

Hayıtbükü plajında yer edinen şemsiye ve şezlonglar ise işletmelere aittir. Onun için bir çok vakit sabah erken saatlerde yer tutmak gerekebiliyor. Bazı işletmelerin kendine ilişik otoparkı bulunuyor. Hem de teknelerin durak noktası olan Hayıtbükü’nde kısa ve rahat yürüyüşler yapabilirsiniz. Buradan kalkan teknelere katılarak turlara katılarak tabiatın güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.Badavut Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Badavut Plajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Badavut Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Badavut Plajı Hakkında Bilinmesi GerekenlerYoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası