Haiti’de çete şiddeti: Yılbaşından bu yana 2 bin 400 kişi öldürüldü

Çeteler ülke başkentinin yüzde 80’ninde etkili olurken, fidye için adam kaçırma, otomobil hırsızlığı, saldırı ve silahlı gasp sertlik içeren suçların başlangıcında geliyor.

Haiti’de ocak ayından beri çeteler tarafınca 2 bin 400’den fazla kişinin öldürülmüş olduğu açıklandı. Yüzlerce kişinin linç edilmiş olduğu belirtilirken, ortalama bin kişinin de kaçırmış olduğu kaydedildi. 

(*2*)

REKLAM

Yarımada ülkesi Haiti’de çetelerin niçin olduğu yaygın sertlik olaylarının önüne geçilemiyor. Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’de bu hafta meydana gelen çatışmalarda 30 kişi öldü, ondan fazla kişi de yaralandı.

Ülkede yaşanmış olan sertlik vakalarına dair Birleşmiş Milletler’den meydana getirilen açıklamada bu senenin başından beri yüzlerce kişinin öldüğü duyuruldu.

BM insan hakları ofisi sözcüsü Ravina Shamdasani Cenevre’de gazetecilere verdiği demeçte, “Bu yıl 1 Ocak ile 15 Ağustos içinde minimum 2 bin 439 kişi öldü ve 902 kişi de yaralandı” dedi. 

Aynı vakit süreci içinde 951 kişinin de kaçırıldığını açıklayan Sözcü Shamdasani, “24 Nisan’dan Ağustos ortasına kadar 350’den fazla kişi mahalli halk ve kanunsuz gruplar tarafınca linç edildi” ifadelerini kullandı. 

Çeteler ülke başkentinin yüzde 80’ninde etkili olurken, fidye için adam kaçırma, otomobil hırsızlığı, saldırı ve silahlı gasp sertlik içeren suçların başlangıcında geliyor. 

Başkentin çeteler için mühim mahallerinden bir olan Carrefour-Feuilles bölgesinde bu hafta fazlaca sayıda ev ateşe verilirken iki polis öldürüldü. Vakalar sebebiyle 5 bin kişinin evlerini terk etmiş olduğu kaydedildi. 

Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin 2021’de öldürülmesi, ülkede çetelerin giderek daha kuvvetli bir halde egemenlik kurmasına niçin olurken durum mühim seviyede kötüleşti. 

Ülke güvenlik güçlerinin de liderlik sorunları sebebiyle sertlik vakaları karşısında işlevsiz kalmış olduğu kaydedildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası