Gülek Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Gülek Kalesi Tarihi Ve Özellikleri…


Tarihi yönüyle büyük bir önemi barındırmakta olan Gülek Kalesi, yaşamakta olduğumuz devirde hala birçok amaç doğrultusunda kullanılmaya devam etmektedir. Bölgede bir geçiş olarak vasıflandırılan kale, bununla beraber zamanı ve kültürel yönden mühim bir ziyaret noktası oluşturmaktadır. 

Gülek Kalesi Nerede?

Gülek Kalesi Mersin’e bağlı durumda olan Tarsus ilçesi sınırları içinde konumlandırılmış durumdadır. Şimal kesiminde Toros Dağları yükselen Gülek Kalesi, bununla beraber Gülek boğazına hakim olan bir noktaya haizdir.

Gülek Beldesi üstünden kaleye ortalama olarak 5 kilometre kadar bir mesafe dahilinde seyahat ile ulaşmak mümkün olmaktadır. Kalenin Gülek boğazına olan yüksekliği ise 500 metre iken, deniz seviyesine olan yüksekliği de 1530 metredir. Kalenin Tarsus merkezine olan uzaklığı 65 km olup, Mersin ile içinde bulunan uzaklık ise 95 km’dir.

Gülek Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Gülek Boğazı’nda konumlandırılmış halde olan kale, Tarsus kazasının sınırları içinde Niğde- Tarsus otoyolu üstünde ortalama olarak Tarsus’a 65 kilometre şimal bölgesinde kalır. Kale’ye kişisel vasıta ile gitmek, bölgeye ulaşım sağlamak isteyen şahıs için fazlaca daha kolay bir hal alacaktır. Gülek Kalesi’ne gidebilmek amacıyla ilk olarak Tarsus’tan Gülek Mahallesine giden belediye araçlarından yararlanılabilmektedir.

Gülek Kalesi Tarihi ve Özellikleri

Gülek Kalesi’nin zamanı kati ve net olarak bilinmese dahi, Kilikya Ermeni Krallığı döneminde yapılmış olduğu düşünülmektedir. Bilhassa de yaşamakta olduğumuz çağa kadar fazlaca mühim onarımlardan geçmiş olduğu da meydana getirilen araştırmalar neticesinde ortaya çıkmış durumdadır.

Bilhassa de döneminde İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz bölgesi içinde malum en mühim niteliğe haiz geçit olarak, Gülek boğazını denetlemek amaçlı olarak kullanımı söz mevzusu olmaktaydı. Daha sonrasında ise Memlük Devletiyle beraber Osmanlı Devleti’nin hükmü altına girmiş olan Gülek Kalesi, o devirden günümüze kadar ulaşmış en mühim zamanı yapılardan biri olma niteliğine haiz durumdadır.

Gülek kalesinin kendisine özgü bazı mühim özellikleri bulunmaktadır. bu tarz şeyleri şu şekilde listelemek mümkündür:

 – Gülek Kalesinin oldukça geniş olan surları bulunmakta olup bu surlar kalenin batı ve cenup kesimlerinde konumlanmış durumdadır.

 – Döneminde bölgeleri birbirinden ayırmak suretiyle geçişleri denetim etme noktasında fazlaca mühim bir yeri vardı.

 – Kalenin surlarında kullanılmış olan bosajlı taşlar, Ermeni döneminde inşa edilmiş olan karelerin karakteristik özelliklerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

 – Kalede günümüze dek birçok değişik restorasyon yapıldığından dolayı, kullanılan değişik malzemeler de dikkat çekmektedir.

 – Kalenin doğu tarafında bir de sarnıç varlık göstermektedir.

 – Günümüzde gezinsel amaçlı olarak rahatça ziyaret edilebilir niteliğe haizdir.

 Gülek Kalesi Hakkında Data

Mersin’e bağlı bir ilçe olan Tarsus sınırları içinde bulunan Gülek Kalesi, direkt Gülek beldesine bağlı durumdadır. Değişik ulaşım yollarının kullanılması suretiyle Gülek beldesi üstünden kaleye erişim sağlanabilir.

Bir fazlaca yüksek bir noktada konumlanmış olan kale, günümüze kadar birçok değişik kültürel ve zamanı mirasa ev sahipliği yapmış olan en mühim yapılar içinde kendisine yer bulmaktadır. İnşasında kullanılmış olan hususi taş malzemeleri ve yapısal ayrıcalıkları ile görülmeye kıymet niteliğe haiz olan zamanı kaleler içinde yerini almış durumdadır.

 Uçurumun Kıyısındaymış Görünümü Elde eden Gülek Kalesi Fotoğrafları

Gülek kalesi zamanı öneminin yanı sıra bulunmuş olduğu konumuyla da büyük bir ilgi odağı oluşturmaktadır. Haiz olduğu yüksek konumu yardımıyla görkemli manzaraların gözler önüne serildiği bir atmosfer barındıran ender ve etkisi altına alan noktalardan birini oluşturmaktadır. Bilhassa de adeta uçurumun kıyısındaymış benzer biçimde görülen eşi olmayan fotoğraflar için muhteşem bir ortam sunan bir yapı olarak öne çıkmaktadır. Bu yönüyle görkemli manzaralar eşliğinde fotoğraflar çekmek isteyenlerin öncelikli tercihleri içinde yer almıştır. 

Nefes kesici ve manzaralar eşliğinde zamanı kalenin büyüleyici atmosferindeki anları ölümsüzleştirmek isteyen ziyaretçiler her yıl kaleye adeta akın etmektedir. Gerek tarihte mistik bir yolculuğa çıkmak gerekse adeta solukları kesecek manzaralar eşliğinde fotoğraflar çekmek için Gülek Kalesi muhteşem bir tercih oluşturmaktadır. Mersin’in Tarsus ilçesi sınırları içinde bulunan Gülek Kalesi adeta yıllara meydan okurcasına tüm ihtişamıyla ayakta durmaya ve bulunmuş olduğu noktaya muhteşem bir güzellik katmaya devam etmektedir. 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası