Gökçeada Nerede, Nasıl Gidilir? Gökçeada Gezilecek Yerler Nelerdir?


Gökçeada’da yer edinen Zirve Tepesi ise 673 metre yüksekliği ile beraber bu adanın en yüksek mevkiini oluşturmaktadır. Ek olarak tatlı su kaynakları açısından bir fazlaca varlıklı bir oluşuma haiz olan Gökçeada’nın içinde dört tane gölet ve bir tane de baraj gölü bulunmaktadır. Gökçeada’nın gereksinim duyduğu su ihtiyacı ise Zeytinliköy Barajı adında olan barajdan karşılanmaktadır. 

Gökçeada Nerede Bulunmaktadır?

Gökçeada, Ege Denizi’nin şimal kısmında yer edinen ve Saros Körfezi’nin giriş yerinde olan bununla beraber Çanakkale iline bağlı olan bir ilçedir. Gökçeada’nın şimal kısmında Semadirek Adası yer alır.

Cenup kısmında ise Bozcada mevcuttur. Güneybatısı içinde Limni Adası ve doğu bölümünde de Gelibolu Yarımadası ile komşu olan bir özelliğe haizdir. Gökçeada’nın Çanakkale’ye olan uzaklığı kırk beş kilometredir. İstanbul’ olan mesafesi ise üç yüz otuz kilometre olmaktadır. Bu adanın Ankara iline olan mesafesine bakıldığında yedi yüz yirmi kilometre olduğu görülmektedir.

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada’ya ulaşım mevzusu oldukça mühim bir mevzudur. Gökçeada’ya yalnızca deniz yöntemiyle ulaşım imkanı bulunmaktadır. Gestaş vasıtası ile ulaşım temin edilmektedir. Eskiye bakılırsa oldukça süratli bir ulaşımın sağlanmış olduğu Gökçeada’ya, deniz otobüsü ve arabalı vapur ile ulaşım olanağı mümkündür. Ortalama olarak bir buçuk saatte adaya ulaşılmaktadır. Yaya olarak Gökçeada’ya gelmeyi düşünen kişiler için, Çanakkale’den binilmekte olan deniz otobüsü ile beraber ortalama 50 dakika içinde varış sağlanmaktadır.

Otomobil aracılığı ile gelmeyi düşünen kişiler için Tekirdağ ile başlayarak Gelibolu, Eceabat rotasının takip edilmesi ile Kabatepe limanından feribot vasıtası ile geçiş sağlanmaktadır. İzmir açısından bakılacak olursa, Çanakkale Boğazı’nın olduğu alandan geçmek gerekmektedir.

Çanakkale Boğazı’nı bulunmuş olduğu taraftan geçebilmek için, Gelibolu, Eceabat ve Kilitbahir feribotları arasından bir tanesi tercih edilmektedir. Bununla birlikte alınacak olan feribot bileti ile aynı gün içinde olmak koşulu ile parasız bir şekilde Gökçeada’ya geçiş yapılmaktadır.

Gökçeada’nın Özellikleri Nedir?

Gökçeada’nın nebat örtüsüne bakıldığında, bu adanın nebat örtüsü; iklim yapısına ve yer şekillerine bakılırsa değişim göstermektedir. Adanın veri­li yapıdaki topraklara ve varlıklı su kaynaklarına haiz olması sebebi ile nebat örtüsünün oldukça varlıklı bir içeriğe haiz olduğu görülmektedir.

Gökçeada’nın coğrafyasına genel itibari ile bakıldığında ise orman, zeytinlik alanlar ve makilik dikkat çekmektedir. Adadaki 30 000 dönüm olan ziraat arazisinin 7150 dönümü kadarı zeytinlikten meydana gelmektedir. Zeytin ağaçlarının Gökçeada’nın neredeyse her alanında yetişmiş olduğu görülmektedir. Aralarında 300 ya da 400 yaşlarında asırlık olan ağaçlara da rastlamak mümkündür. Cenup kıyıları içinde rüzgara açık bölümlerinin, geven adında olan dikenli çalılar ile kaplı olduğu görülmektedir. Gevenler ise Gökçeada’nın aşınma dengesinin oluşmasını elde eden mühim bitkileri kapsamaktadır.

Gökçeada İçerisinde Gezilecek Olan Yerler Neresidir?

Gökçeada’da gezilmesi ve görülmesi ihtiyaç duyulan birbirinden değişik özelliklere haiz olan oldukca sayıda alan bulunmaktadır. Bu alanların her biri etkisinde bırakan niteliklere haizdir. Ziyaret için en ideal zamana bakıldığında Gökçeada, iklim itibari ile her dönem ziyarete ideal olsa da adanın en popüler ve en canlı periyodu bilhassa Haziran ile Eylül arasını kapsamakta olan yaz sezonudur. Bu dönemler içinde Gökçeada’da deniz, güneş ve kum ile beraber dinlendirici bir dinlence deneyimi yaşamak mümkündür. Gökçeada içinde gezilmesi ihtiyaç duyulan bölgeleri şu şekilde sıralamak mümkünüdür:

Gökçeada Kaya Mezarı

 

Dereköy Zamanı Rum Çamaşırhanesi

 

Gökçeada Şehir Müzesi

 

Yeni Bademli Höyük

 

Laz Koyu

 

Gizli saklı Liman

 

Kefaloz Plajı

 

Yıldız Koyu

 

Kuzu Limanı

 

Marmaros Koyu

Gökçeada Kaya Mezarı Nasıl Bir Yerdir?

Gökçeada’nın cenup bölgesinde yer edinen kaya mezarları, oldukca enteresan bir yapıya haizdir. Kaya mezarları ile ilgili herhangi bir yazıt bulunmamaktadır. Bu sebeple kalıntıların hangi dönemden kalmış olduğu yada kim tarafınca yaptırıldığı hususunda net bir data bulunmamaktadır. 

Gökçeada’daki en enteresan yapılardan bir tanesi olan kaya mezarının, formu ve yapısı itibari ile uzman kişiler tarafınca Roma Periyodu içinde yapılmış olabileceği düşünülmektedir. Gökçeada merkezine ise on sekiz kilometre uzaklıkta olan Uğurlu-Aydıncık yolunun takip edilmesi ile kaya mezarına ulaşmak mümkündür. Yolun sağ tarafında ortalama olarak 100 metre uzaklıkta mevcut olan mezarların yanına vasıta ile gidilemeyeceğinden dolayı kısa bir süre yürümek gerekmektedir.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası