‘Göğüslerimiz neden bu kadar korkutucu bilmiyorum’: İspanya’da kadın sanatçıların özgürlük eylemi

“Bence 21. yüzyıl erkekleri ayrıcalıklarını kaybetmekten korkuyor”

“Asla kimse çıplaklığımızın, kırılganlığımızın ve gücümüzün onurunu elimizden alamaz”…Bu sözler verdiği son konserde sahnede göğüslerini açan İspanyol sanatçı Eva Amaral’a ilişkin. 

REKLAM

Müzik kariyerinin 25. yılını kutlayan Amaral’a gore bu fiil toplumun “pek oldukca alanında mevcud maçoluk sorununu” tekrardan alevlendirmiş durumda.

Amaral, İspanya’nın Burgos şehrinin Aranda de Duero nahiyesinde düzenlenen Sonorama Ribera 2023 festivalinde sahne aldı.

Eylemi, “müzik grubunun tarihindeki en güzel anlarından biri” olarak niteleyen İspanyol sanatçı, meşhur şarkısı ‘Revolucion’un sözlerini seyircilerle beraber söylemiş oldu:

“Bundan dolayı bizlerden oldukca fazla var ve onlar bizim miras almak istediğimiz, düşündüğünü söylemekten korkmadığımız yaşamı bizlerden alamayacaklar”

“Toplumda ciddi bir mesele var” diyen İspanyol müzisyen Rocio Saiz on yılı aşkın bir süredir bu mücadelenin içinde bulunduğunu ve toplumsal ağlar üstünden tehdit ve hakaret almaktan bıktığını vurguluyor. 

“Kendimiz olmamıza izin vermiyorlar, bizi denetlemek istiyorlar” ifadelerini kullanan Saiz, “Yaptığımız şeylere devamlı içerlediler. İş sahibi olmamıza, kendimiz için düşünmemize, oy kullanmamıza… Şimdi de sahnede istediğimizi yapmamız onları rahatsız ediyor.” diyor.

Amaral: Bunu Rocio ve Rigoberta için yapıyorum

Amaral’ın üstsüz performansı, feminist bir mücadelenin yanı sıra, sanatçı arkadaşları Saiz, Rigoberta Bandini ve Zahara’nın gündemde olduğu bir dönemde onlarla dayanışma eylemiydi.

Amaral elbisesinin üst kısmını çıkarmadan ilkin “Bu Rocío için, Rigoberta için, Zahara için, Miren için, Bebe için, tamamımız için” dedi.

Sanatçıların aktivizmleri sebebiyle karşı karşıya kaldıkları riskin bilincinde olan Saiz, “Amaral, herhangi bir pazarlamaya gerekseme duymayan ayrıcalıklı bir konumdan, aşağıda savaşım eden yoldaşlarıyla empati kurdu” diye kutluyor. 

Hatta bu yüzden ailesinin bazı üyelerinin düşmanlığını bile kazandığını söylüyor.

Saiz, Murcia’daki LGBTİ şenlikleri esnasında verdiği konser esnasında tişörtünü çıkarmış fakat güvenlik güçleri konseri durdurarak kendisini giymeye zorlamıştı.

REKLAM

Sadece en fena sansürün “görünmeyen türden” bulunduğunu söyleyen Saiz, “Tavrını ortaya koyan ve cezalandırılan pek oldukca kadın meslektaşım var. Adınız listede içeriyor ve direkt isminize bir çizik atılıyor” diye ekliyor.

Rigoberta Bandini ise 2022’de Eurovision’a seçilemeyen fakat sonrasında ülkede hitleşen şarkısı ‘Ay mama’yı Benidorm Fest 2022’de seslendirdiği sırada göğüslerini açmıştı.

Anneliğe ve emzirmeye adanan şarkının, “Göğüslerimizin neden bu kadar korkutucu bulunduğunu bilmiyorum. Onlar olmasaydı insanlık da olmazdı, güzellik de.” dizelerini seslendiriyor.

Müzisyen Zahara ise, ‘Puta’ (2021) adlı albümünün Meryem Ana kılığında görünmüş olduğu kapağı sebebiyle toplumun tutucu bir kesimi tarafınca eleştirilmişti. 

“Dine hakaretle” suçlandı ve aşırı sağcı VOX Partisi’nin başvurusunun arkasından Toledo’daki konserinin posteri sansürlendi.

REKLAM

Sanatçı ise konser esnasında albüm kapağındaki fotoğrafla yapmak istediğinin “(Bayanların) ne kadar muhteşem olması icap ettiğini, anne olmak için hissedilen baskıyı, iyi mi azize olunmasının beklendiğini ve kendilerine her defasında fahişe denilmesini” kınamak bulunduğunu deklare etti.

“Aslolan mesajımız,bedenlerimizin sahibi olmamıza izin verilmemesi”

Amaral’ın sayısız kez paylaşılan ve yorumlanan videosu, Eşitlik Bakanı Irene Montero ve Hükümet Başkan Yardımcısı ve İstihdam Bakanı Yolanda Diaz şeklinde siyasal figürler tarafınca alkışlansa da, toplumsal ağlardaki yüzlerce cinsiyetçi eleştirinin de hedefi oldu.

Saiz bu eleştirilere cevap olarak şu şekilde diyor: “Bence 21. yüzyıl erkekleri ayrıcalıklarını kaybetmekten, hanımefendilerin evi terk etmesinden, bazı davranışlara artık izin verilmemesinden korkuyor. Bu yüzden tepkileri sertlik ve korku oluyor”

“Mesajın bir tek tişörtünü çıkarıp göğüslerini göstermek bulunduğunu düşünenler hiçbir şey anlamamış anlamına gelir” diyor ve ekliyor:

“Anlatmaya çalıştığımız şey, bedenlerimizin sahii olmamıza izin verilmediğidir. Ben bedenimle istediğimi yaparım şundan dolayı erkekler bedenleriyle istediklerini yapıyorlar.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası