Geert Wilders’in başına para ödülü koyan Pakistanlı kriket oyuncusuna 12 yıl hapis cezası

(*12*) Wilders’in Hz. Muhammet temalı karikatür yarışması, dünya genelinde Müslümanların tepki göstermesine niçin olmuştu.

Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi (*12*) Wilders’ın öldürülmesi için başına para ödülü koyan Pakistanlı internasyonal kriket oyuncusu Khalid Latif, Hollanda’da 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

REKLAM

Hz. Muhammed temalı bir karikatür yarışması düzenlemiş olduğu nedeni öne sürülerek Wilders’ın başına 21 bin euro para ödülü koyan eski kriketçi Latif hakkında, Hollanda’da bir mahkeme tarafınca gıyabi yargılama yapılmış oldu. 

Lahey Bölge Mahkemesi pazartesi günü verdiği kararda, “Mahkeme, şüphelinin ifadelerinin adam öldürmeye azmettirme, tahrik ve tehdit girişimi olarak görülmesi gerektiğine hükmetmiştir. Şüphelinin kullandığı kelimeler nettir: Belirli bir eylemi gerçekleştirmek, Wilders’i öldürmek için mühim oranda para vaat etmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Savcılar iddianamede, Özgürlük Partisi liderinin 2018’de insanları Hz. Muhammed karikatürlerini göndermeye çağıran bir yarışma düzenlemesinin peşinden Latif’in Wilders’e suikast düzenleyecek kişilere para ödülü teklif ettiğini bildirdi. 

Pakistan’da yaşayan Latif duruşmada hazır bulunmadı ve avukat da tutmadı. Mahalli basına bakılırsa, Hollanda’da bir mahkeme ilk kez yurt haricinde yaşayan ve Hollandalı olmayan bir kişiyi mahkum ediyor. İki ülke içinde suçluların iadesi anlaşması bulunmuyor.

‘Daha fazlası olsaydı verirdim’

(*12*) Wilders’in Hz. Muhammet temalı karikatür yarışması, dünya genelinde Müslümanların tepki göstermesine niçin olmuştu. 

Pakistan’da tanınan bir figür olan Latif toplumsal medyadan paylaşmış olduğu bir videoda “bu oyunu planlayan kişiyi öldürecek kişiye” 3 milyon Pakistan rupisi vaat etti ve “Daha fazlası olsaydı, verirdim.” ifadelerini kullandı. 

O dönemde Hollanda Başbakanı olan Mark Rutte, karikatür yarışmasını “provokatif” olarak nitelendirerek kınamış ve Wilders’in hükümetin bir parçası olmadığını vurgulamıştı. Wilders hemen sonra yarışmayı iptal etmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası