Fransa’dan Nijer’e çağrı: Görevli danışmanımızı serbest bırakın

Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesine nazaran dünya genelinde yurtdışındaki Fransızlara danışmanlıkla görevli 442 şahıs bulunuyor.

Fransa, darbe sonrası ilişkilerin gerildiği Nijer’e davet yaparak tutuklanan bir Fransız görevlinin serbest bırakılmasını istedi. 

REKLAM

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Nijer güvenlik güçleri tarafınca 8 Eylül’de tutuklanan görevlinin süre kaybedilmeden serbest bırakılması için davet yapmış oldu. 

Tutuklanan kişinin yurtdışındaki Fransızlara danışmanlıkla görevli olduğu belirtilen açıklamada, büyükelçiliğin ilk günden beri vatandaşına konsolosluk koruması sağlamak için çalmış olduğu kaydedildi. 

Danışman olarak çalışan kişinin seçimle göreve geldiği ve 6 senelik vazife süresi süresince büyükelçilik ve konsolosluklarla yakın çalmış olduğu kaydedildi. 

Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesine nazaran dünya genelinde yurtdışındaki Fransızlara danışmanlıkla görevli 442 şahıs bulunuyor. Danışmanların gurbetçi Fransızlara iş, okul ve toplumsal güvenlik mevzularında destek olduğu belirtiliyor. 

Nijer’de geçen ay meydana getirilen darbenin arkasından iki ülke ilişkileri gerildi. Cunta yönetimi Fransız büyükelçisinin ülkeden ayrılmasını isterken, Paris hükümeti diplomatını ülkeden çekmeyi reddetti.

Cunta yönetimi ek olarak Fransa’yı bölge ülkelere asker yığarak Nijer’e müdahale için hazırlık yapmakla suçladı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası