Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron’dan kabine değişikliği: Hangi bakanlar değişti?

İkinci döneminde protestolar, grevler ve isyanlarla uğraşmak zorunda kalan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başta Eğitim, İçişleri ve Sıhhat olmak suretiyle 8 bakanlıkta değişim yapmış oldu.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, son dönemde derin krizler yaşayan ikinci döneminde kabine değişikliği gerçekleştirmiş oldu.

Geçen yıl tekrardan cumhurbaşkanlığına seçilmeyi başaran Macron, toplam 8 bakanla görevinden ayrılırken, yerine geçeceği kabul edilen Başbakan Elisabeth Borne ile yoluna devam ediyor.

İkinci sürecinin ilk senesinde meclise sunulmadan geçirilen emeklilik reformu, büyük tartışmalara ve aylarca devam eden kitlesel protestolara yol açtı. Geçen ay bir gencin polis tarafınca öldürülmesinin arkasından halkın büyük tepkisi, krizle başa çıkmada cumhurbaşkanı ve hükümetine zarar verdi.

Kabine değişikliğine tekrardan başlamayı hedeflediği bildirilen Macron’un kabineye sınırı olan sayıda isim göndermesi dikkat çekti.

En mühim değişim Ulusal Eğitim Bakanlığı’nı ilgilendiriyor

Fransa’nın siyahi eğitim bakanı Pap Ndiaye’nin, istifasında en büyük etken olan sağlam bir entelektüel profile haiz olmasına karşın siyasal deneyimden yoksun görülmesi.

Ndiaye’nin yerine Macron sürecinin ‘yükselen yıldızlarından’ ve şu anda Maliye Bakanı olan 34 yaşındaki Gabriel Attal getirildi.

Playboy’a poz veren İçişleri Bakanı değişti

İçişleri Bakanı Marlene Schiappa’nın kabineden ayrılması, Macron’un hükümetindeki bir öteki mühim değişim oldu.

2021’de açıklamış olduğu din karşıtı aşırılık yanlısı fonun yönetimiyle ilgili bir skandala karışması görevden alınmasının temel sebebi olarak görülürken, Playboy dergisine verdiği poz hükümet ve parti tarafınca negatif karşılandı.

Sıhhat bakanlığında da değişikliğe giden Macron’un bu göreve Başbakan Borne’un hususi sekreteri Aurelien Rousseau’yu ataması dikkat çekti.

Macron’un popülaritesi artabilir mi?

Macron’un popülaritesi, Nisan ayında rekora yakın bir düşüşün arkasından mütevazı da olsa artmış görünüyor. 5 Temmuz’da meydana getirilen bir kamuoyu yoklamasında, ankete katılanların %31’i Macron hakkında pozitif yönde düşüncelere haiz olduklarını söylemiş oldu.

Başkent Paris’in bir banliyösünde 27 Haziran’da bir gencin polis tarafınca öldürülmesiyle süregelen isyanlarda dört gece yoğun çatışmalar yaşandı. Ortalama 3.700 şahıs tutuklandı ve yüzlerce kamu binası saldırıya uğradı.

2005’ten bu yana yaşanmış olan en fena sertlik, hususi kuvvetler ve zırhlı araçlar da dahil olmak suretiyle ortalama 45.000 güvenlik gücünün konuşlandırılmasının arkasından denetim altına alındı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası