Fas ile Fransa arasındaki deprem yardımı meselesine Macron’dan son nokta: Polemiğe yer yok

Fas’ın Fransa’nın yerine başka ülkelerin deprem yardımlarını kabul etmesi sonrası yaşanmış olan polemiğe Macron’dan cevap geldi. Macron, “Tüm polemikler saygı çerçevesinde susturulmalı” dedi.

Şiddetli depremin peşinden dünyanın dört bir yanından yardım eli uzanan Fas’ın  Fransa’nın yardım teklifini hemen hemen kabul etmemesi sonrası yaşanmış olan polemiği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kınadı. 

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı toplumsal medya platformu X’te Fas halkına hitaben yayınladığı videoda, “Internasyonal yardımı organize etmek tamamen egemen bir halde Majesteleri Kral’a ve Fas hükümetine aittir ve bundan dolayı onların egemen tercihlerinin emrindeyiz” dedi.

ikili ilişkilerde bu tür polemiklere yer olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı, “İlk saniyeden beri tamamen düzgüsel bir halde yaptığımız şey budur ve bundan dolayı aslına bakarsanız oldukca ağlatısal olan bu zamanda sorunları derinleştiren ve karmaşıklaştıran tüm polemiklerin her insana saygı duyarak susturulmasını isterim” diye ekledi.

Rabat’ın geçen pazar dört ülkenin (İspanya, İngiltere, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri) desteğini kabul ettiğini açıklaması, sadece Fransa’dan yardım talebinde bulunmaması birçok suali bununla beraber getirdi.

Eski sömürgelerden Fas ile Fransa arasındaki ilişkiler, 2021’de “düşmanca eylemlerle” suçlayarak Rabat ile diplomatik ilişkilerini kesen Cezayir ile Emmanuel Macron’un daha yakın bağlar kurmaya çalışmasından bu yana gerilmişti.

Fas ek olarak Fransa’yı, Batı Sahra’nın Fas egemenliğinde bulunduğunu tanıyan ABD ve İsrail ile aynı çizgide yer almamakla eleştiriyor.

Fas’ta meydana gelen depremde ortalama 3 bin şahıs yaşamını kaybederken yüzlerce şahıs de yaralandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası