Eymir Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Eymir Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri


Eymir Gölü Hangi Şehirde?

Eymir Gölü, ülkemizin başkenti Ankara’da içeriyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesine ilişkin bir arazi içinde bulunan Eymir Gölü, Ankaralıların ve çevre illerde bulunan pek oldukça kişinin kaçış noktası oluyor. Eymir Gölü, Ankara’nın Gölbaşı kazasının Ankara karayolunun devlet karayolu altından geçen Mogan gölü aracılığı ile birbirine bağlanır. Eymir Gölünün aslolan deposu Mogan Gölü’dür. Mogan Gölü’nün 3 metre kadar aşağısında kalan Eymir Gölü Mogan Gölü tarafınca beslenir.

Eymir Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu ve Özellikleri

Ortadoğu Teknik Üniversitesi arazisi içinde yer edinen Eymir Gölü’nün çevresi 1.09 kilometredir. Derinliği 3.80 metre olan Eymir Gölü’nün çevresi ve uzunluğu 9 kilometre, derinliği ise 5 metre olarak ölçülmüştür.

Eymir Gölü ODTÜ arazisinde yer almış olduğu için ODTÜ spor klübü kürek ve yelken takımları için de kullanılıyor. Eymir gölü çevresinde bu takımlara ilişkin kayıkhaneler bulunuyor. Bunun yanında Eymir Gölü, 160 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Eymir gölü, bilhassa de paspaş parkaların ve dik kuyrukluların Dünya üstündeki en mühim üreme alanı olarak bilinir. Bir set gölü olan Eymir Gölü, Elmadağı’ndan gelen derelerin sürüklediği kum, çakıl ve taş şeklinde maddelerin birleşimi ile meydana gelmiştir.

Eymir Gölü, Orta Anadolu’nun bozkırlarında kurumadan kalabilmiş tek bölge olma özelliği taşır. Şehrin stresinden ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyen pek oldukça şahıs kendi araçlarını ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak bu bölgeyi ziyarete geliyor.

Eymir Gölü, Ankara’nın merkezine 17 km uzaklıkta içeriyor. Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı üstünden bu mesafeyi 20-25 dakikada gidebilirsiniz. Isterseniz vasıta kiralayarak da bölgeye rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eymir Gölünde En Fazlaca Görülen Kuş Türü

Eymir gölü ve çevresinde 160 değişik kuş türü bulunuyor. Eymir gölü ve çevresinde en oldukça görülen kuş türleri ise, Yeşilbaş ördek. Sakarmeke, Elmabaş patka ve Bahri’dir. Eymir gölünün kendisine ilişkin bir doğası ve faunası bulunur. Bu özelliği yardımıyla Ankaralıların hafta sonu kaçamağında ilk sırada yer almayı başarıyor. Havalarının soğuması ve kışın gelmesi ile beraber donmaya başlamış olan Eymir Gölü, kış aylarında da büyük ilgi görüyor.

Eymir gölünde piknik yapabileceğiniz şeklinde kürek ve su sporları ile balık avlama faaliyetleri de gerçekleştirebilirsiniz. Rahat göl mantarı ve kuş cıvıltıları ile dikkat çeken Eymir Gölü, Orta Anadolu’nun tek kalan vahası olarak biliniyor. Bu alanda uygun fiyata çeşitli yiyecek alternatifleri bulabilirsiniz. Ateş yakılmadığı sürece bölgede piknik yapmak özgür olan bu bölgede isterseniz yiyeceklerinizi kendiniz de getirebilirsiniz.

Eymir Gölü’nün Deposu Mogan Nerededir?

Eymir Gölü’nü besleyen en büyük kaynak olarak da malum Mogan Gölü, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde içeriyor. Bu tabiat harikası gölün tadını çıkartmak isteyenler gölün çevresinde bulunan otel ve pansiyonlarda konaklayabilir.

Mogan Gölü de 11 ayrı kaynaktan besleniyor. Benzeri olmayan manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bu alanda isterseniz kahvaltı edebilirsiniz. Eymir Gölü’nde yazları dışarda bulunan masalarda misafirleri ağırlarken kış aylarında ise dönmüş göl manzarasına karşı doğu usulü ayarlanmış masalarda tabiat ananın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası