Expo 2020’de en fazla ziyaretçiyi Afrika mutfağını tanıtan Alkebulan salonu çekti

Dubai’de düzenlenen Expo 2020’de dünyanın dört bir yanından şefler, ülkelerinin geleneksel yiyeceklerini sergileyerek ziyaretçilerine değişik mutfakları tanıtma fırsatı buldu.

Afrika mutfağının kim bilir en azca bilineni, Expo’nun en oldukça ilgi gören salonlarından biri oldu.

Afrika’da birbirinden leziz değişik tatlar anlamına gelen toplam 54 ülke bulunmaktadır. Körili sebzelerle doldurulmuş “Uganda Chapatti”, Tunus baharatlı üçlü kızarmış tavuk, Etiyopya’nın hafifçe ve kabarık gözleme yada Kamerun biberi benzer biçimde birçok egzotik lezzet ziyaretçilere sunuldu.

Ödüllü şef Alexander Smalls da bizlere hususi bir tariften bahsetti.

Yeni ve geleneksel tatlar arayışı içinde dünyayı dolaştı

Eski bir opera şarkıcısı olan Smalls, 30 senedir restoran işinde. Afrika diasporasının pişirme tekniklerini ve yiyeceklerini incelemek için tüm dünyayı dolaştı. Çocukluğundan beri bildiklerini ve tariflerini detaylandırdığı 3 kitap yazmıştır. Chef Small, Expo 2020’de dünyanın ilk Afrika yiyecek salonu olan Alkebulan’ı işletiyor.

Afrika lezzetlerini dünyaya tanıtmak istediğinin altını çizen Chef Smalls, “Expo 2020, Afrika mutfağını ve ülkeden ülkeye değişen değişik tatları sergilemek için güzel bir fırsat. Hem yiyecek kültürümüze hem de müzik kültürümüze bir vasıta durumunda.” Alkebulan ise bu iki özelliğin bir arada olduğu bir salon, dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler için zevklerimizi ve geleneklerimizi keşfetmeleri için oldukça güzel bir etkinlik oldu” dedi.

Şef Smalls en sevilmiş olduğu yiyecek olan sığır kuyruğu pirinci hakkında konuşuyor

Smalls’un en sevilmiş olduğu yiyeceklerden kabul edilen öküz kuyruğu pirinci, Afrika yemeklerinin tarihini ve çeşitliliğini en iyi şekilde yansıtıyor. Bu leziz yemeğin tarifini bizlere gösteren Smalls, iyi mi yapıldığını da şu şekilde söyledi:

“Bu yemeği yapmak için hususi bir tarifim yok. Fakat etin daha belirgin olmasını sağlamış olduğu için dana kuyruğumla başlamayı yeğliyorum. Normalde içine pirinç koyardım fakat tasmamın birazcık solacağını düşündüm. daha fazla”, bu yüzden ilkin onları koydum. Şimdi birazcık biber ve kimyon eklemek isterim bundan dolayı pirinci ilave etmeden önce güzel ve baharatlı olmasını isterim. Şimdi pirinç var. Benim için kölelerin Afro-Asya tesiri. ​​1500’lü yıllara kadar uzanan Çin’de.Ek olarak pirinç, Çin ve Afrika yemeklerinin ana unsurlarından biridir, bu yüzden bu kadar önemlidir.Gördüğünüz benzer biçimde mükemmel bir renk çıktı.Şimdi ekleyeceğim yeşil Kenya fasulyesi. Son olarak öne çıkanlardan biri yeşil soğan, birazcık soya sosu ekleyelim. Bu, tavayı ısıtırken oluşan buharla bile extra bir tat verecektir. Daha da güçlenecektir”.

Afrika’nın eski adı: Alkebulan

Afrika’nın malum en eski adı olan ve ‘İnsanlığın Anası’ yada ‘Aden Bahçesi’ anlamına gelen Alkebulan, Afro Street Eatery’den The Tasty Goe’ye Afrika’nın en leziz yiyeceklerini ve kokteyllerini sergileyen toplam 11 tezgah ve konsepte haizdir.

Perşembe ve Cuma günleri yiyecek odası, Expo 2020 Dubai esnasında mutfak vasıtasıyla pozitif kültür değişimi mesajını tanıtmış olacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası