Eski Foça Gezilecek Yerler Nelerdir? Eski Foça Nerede, Nasıl Gidilir?


Eski Foça Nerede?

Foça, İzmir’in nadide güzelliklerden biri olarak sayılan ilçelerinden biridir. Çandarlı ve İzmir Körfezi içinde kalan bu beldenin üç tarafı denizlerle çevrili durumdadır. Kısaca, Foça’ya yarımada denmesi de mümkündür. Aliağa ve Menemen ilçeleri Foça’nın kara sınırında yer almıştır. İlçe kuzeyinde ise Ege Denizi bulunur.

Eski Foça’nın Antik Çağlarda bir İyon yerleşimi olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Belde denizde yaşayan foklarla ün yapmış ve bunun bir getirisi olarak da “Phokaia” ismiyle anılmaya adım atmıştır. Sadece vakit içinde; Venedik Devleti, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu tarafınca yönetildikten sonrasında, Foça olarak tanınmaya adım atmıştır.

Belde hala, Akdeniz Fokları için bir yaşam alanı olmaya devam etmektedir. Akdeniz foklarının sayısı her geçen gün azalmaya devam etse de bu canlılar, İzmir’de yazları düzenlenen festivallerin sembolü olmaya devam etmektedir.

Eski Foça Gezilecek Yerler Nedir?

Yeni ve Eski Foça arasındaki farkı aslen yerleşim yerlerinin isimlerinde de idrak etmek mümkündür. Buna bağlamda, Yeni Foça ağırlıklı olarak çağıl tarzdaki yeni yapılarıyla dikkat çekerken; Eski Foça zamanı yapısıyla korunmuş alandır. Bu bakımdan Eski Foça ziyaretçileri tarafınca çoğu zaman taş evleri ve nostaljik sokaklarıyla anlatılmaktadır.

Eski Foça’da gezilecek bölgeler dendiğinde akla ilk olarak Foça sokakları gelir. Çağıl dönem ruhundan etkilenmemiş ve yapısını tamamen saklayan bu sokaklarda, zamanı bir gezinti yapmak mümkündür. Ara sokaklarda gezip, yeni keşifler yapmak isteyenlere ise Kurtuluş Midilli Caddesi’nden başlamaları tavsiye edilmektedir. Seyahat süresince her an karşılaşılabilecek taş evler de bu rehberi zenginleştiren detaylar içinde yer alır.

Tarih kokan Eski Foça gezintisinin ikinci durağı Beşkapılar Kalesi olarak kabul edilebilir. Minik Deniz’in sol tarafında kalan ve kolaylıkla görülebilen bu yapının 11. ya da 12. Yüzyılda inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Kalenin adı şehre girişi elde eden beş somut kapıdan gelmektedir. Gezi esnasında ardışık olarak sıralanmış bu kapıları görmek de mümkündür. Vakit içinde değişik devletler tarafınca yönetilen bu kale 2013 senesinde Dünya Mirası Geçici Sıralaması’ne de dahil edilmiştir.

Beşkapılar Kalesi görüldükten sonrasında küçük bir yürüyüşle Eski Foça Limanı’na varmak mümkündür. Bu limanın her iki tarafı küçük bar ve kafelerle kaplıdır. Takalarla dolu Eski Foça Limanı bilhassa akşam saatlerinde dinlenmek ve deniz havası almak için oldukça ideal konumdadır.

Eski Foça’da gezilecek bölgeler arayan birine Kozbeyli Köyü’nden de anlatmak güzel olur. Bu köy, Eski Foça’dan İzmir’e dönüş yolunda kalmaktadır. Eski Foça’da birazcık daha minik olan Kozbeyli Köyü de gene taş evleriyle güzel bir mimariyi bünyesinde saklamayı başarmıştır. Kozbeyli Köyü’ne yolu düşenlere ne olursa olsun dibek kahvesi içmeleri tavsiye edilir.

 Eski Foça’ya Nasıl Gidilir?

Eski Foça’ya ulaşımın iyi mi olacağı mevzusu seyahatin kent içi ya da şehirlerarası olması durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Şehirlerarası yolculuklarda ilk olarak İzmir’e ulaşılması gerekmektedir. İstanbul’dan meydana getirilen bir seyahat için bu süre averaj 6,5 saat kadardır.

İzmir’e ulaştıktan sonra Eski Foça’ya ulaşımın hususi araçlarla ya da toplu taşıma araçlarıyla yapılması mümkündür. Hususi aracıyla Eski Foça’ya gitmek isteyenlerin sırasıyla; Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerini takip etmesi gerekmektedir. Menemen’den sonrasında Foça tabelalarını takip ederek kısa bir sürede Eski Foça’ya ulaşmak mümkündür. İzmir merkeziyle Eski Foça içinde hususi araçla meydana getirilen gezi ortalama 1 saat sürmektedir.

Eski Foça’ya ulaşım hususi araçlarla olmasıyla birlikte toplu taşıma araçlarıyla da oldukça süratli ve konforlu bir halde tamamlanabilmektedir. Bunun için İZBAN tren istasyonuna varılması ve Aliağa tarafına gezi eden bir trene binilmesi gerekmektedir. Bu trene bindikten sonrasında inilmesi ihtiyaç duyulan durağın adı Hatundere şeklindedir. Hatundere durağında yer edinen otobüs duraklarından direkt Eski Foça’ya ulaşım sağlanmaktadır.

​​​​​​​Eski Foça’ya gitmek içinse 744 numaralı otobüse binilmesi yeterlidir. Buna nazaran, Eski Foça’ya toplu taşıma kullanılarak meydana getirilen gezi ortalama olarak 1,5-2 saat kadar sürmektedir. Gezi uzunluğu, trafik durumuna bağlı olarak bir miktar azalıp artabilmektedir.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası