Eşek Adası Nerede? Eşek Adası’na Nasıl Gidilir? Eşek Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Eşek Adası Nerede?

Dünyada gezim her geçen gün gelişiyor. Organik ve zamanı güzellikleri ile ön plana çıkan Eşek Adası her yıl fazlaca sayıda gezgin ağırlıyor. Sempatik bir yapısı olan Eşek Adası, Ege Denizinde bulunuyor. İzmir civarlarında irili ufaklı pek fazlaca ada bulunmaktadır. Bilhassa adacıklar da fazlaca fazla dikkat çekiyor. Ege Denizinde bulunan Eşek Adası oldukça güzel plajları ve koyları ile ünlüdür.

Eşek Adası ortalama 13,5 kilometrelik bir alana haizdir. Yunanistan’ın On İki Ada’sına yakın olan Eşek Adası aslına bakarsak bir Türk adasıdır. Eşek Adası’nın Megalo Chorio denilen Büyük Köy ve Mikro Chorio denilen Minik Köy olarak iki bölge bulunmaktadır. 

Eşek Adası’na Nasıl Gidilir?

Ege Denizi’nde yer edinen Eşek Adası’na ulaşım oldukça kolaydır. İzmir’den her sabah 08.30’da kalkan Çeşme servisleri ile beraber Çeşme’ye gidilir. Çeşme’den tekneye binilerek Eşek Adası’na ulaşılır. Çeşme kıyılarından düzenlenen turlar ile belli aralıklar ile Eşek Adası’na gidilebiliyor. Eşek Adası’na düzenlenen tur tutarları ve tur çeşitleri hakkında değişik fiyat tarifeleri uygulanabiliyor. 

Eşek Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eşek Adası, sahilleri ve koyları ile meşhur olan dinlence beldelerinden bir tanesidir. Eşek Adası eğlence mekanları ile de fazlaca ünlüdür. Yaz sezonu süresince Eşek Adası’nda birbirinden keyifli aktiviteler de düzenlenir. Sürem süresince sınırsız eğlencenin gerçekleşeceği Eşek Adası’nda birbirinden değişik restoranlar bulunuyor. Eşek Adası’ndaki restoranlarda Türk mutfağı ve Akdeniz Mutfağının mühim lezzetleri sunuluyor. Etrafta gezen eşekleri ile meşhur olan Eşek Adası’nda senenin belli dönemlerinde festivaller de düzenleniyor. 

Eşek Adası İle İlgili Merak Edilenler

Ege Denizinin mühim adalarından birisi de Eşek Adası olarak bilinmektedir. Görkemli sahilleri ve koyları ile göz dolduran Eşek Adası adını de adada serbestçe gezen eşeklerden almışlardır. Eşek Adası’nda çeşitli festival ve toplumsal etkinlikler de yapılıyor. Bilhassa Alaçatı Ot Festivali her yıl fazlaca sayıda turisti ağırlamaktadır. Bölgenin kültürel ve geleneksel değerleri de festivaller yardımıyla ön plana çıkarılıyor. Bazı günlerde yarışmalar da düzenleniyor. 

Eşek Adası Özellikleri

Eşekleri ile meşhur olan Eşek Adası’nda son yıllarda meydana getirilen sayıma nazaran toplam 185 şahıs yaşamaktadır. Adadaki 168 şahıs Büyük Köy’de yaşarken 17 şahıs ise Minik Köy’de ikamet ediyorlar. Eşek Adası fazlaca fazla rüzgar almadığı için bölgede yoğun olarak su sporları da yapılmaktadır. Eşek Adası’nda bazı bölgelerde deniz tabanı kumlu ve ya çakıl taşlıdır. Deniz ise oldukça berraktır. 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası