Erdoğan: F-16 alımının İsveç’in NATO üyeliğine bağlanması doğru değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne ilişkin internasyonal basın toplantısında bir konuşma yapmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüştüğünü ve F-16 alımının İsveç’in NATO üyeliğine bağlanmasını doğru bulmadığını söylemiş oldu. Erdoğan, Karabağ’da atılan adımların da doğru olmadığını ve yarın Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşeceğini deklare etti. 

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne ilişkin internasyonal basın toplantısında bir konuşma yapmış oldu. 

Konuşmasına Fas’ta meydana gelen depreme değinerek başlamış olan Erdoğan, “6 ay ilkin asrın felaketini yaşamış bir ülke olarak tüm imkanlarımızla Faslı kardeşlerimize desteğe hazırız.” dedi.

 “Tahıl meselesinde Rusya’yı dışlayan bir sürecin sürdürülebilir olma ihtimali oldukça düşüktür.” diyen Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şu şekilde:

“Polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakılması oldukça açık bir provokasyondur, nefret suçudur. Asla kimse bizlerden buna sessiz kalmamızı bekleyemez. Ülkemizin teklif ve gayretleriyle, mukaddes kitaplara hücum, G20 bildirisinde de kınanmıştır.”

“Küresel besin güvenliğine katkı için kısa sürede Besin Güvenliği Emek verme Grubunu toplayacağız.” 

“İnsanlığın ortak geleceği adına İslam düşmanlığının yükseldiği tüm ülkelerin, bu mevzuda artık daha kesin politikalar izlemesi gerektiğine inanıyorum.” 

“Karadeniz’de sükuneti bozacak bölgede gerilimi tırmandıracak her türlü adımdan uzak durulması gerektiği kanaatindeyiz.”

“(Ermenistan-Azerbaycan sınırı) Yarın büyük olasılıkla Sayın Paşinyan’la görüşmem olacak. Bölgeyi (Karabağ) sükunete çağrı etmekten başka çaremiz yok. Karabağ’da şu anda atılan bu adımlar, doğru adımlar değil. Bunu kabullenmek mümkün de değil. Nitekim AB üyesi ülkeler de bunu kabullenmiyor.”

“(İsveç’in NATO üyeliği) TBMM’de bu tür bir karar geçmediği sürece benim ‘evet’ demem mümkün değil.” 

“Sayın Biden ile bir görüşmemiz oturmadan de olsa oldu. Orada F-16 konusunu da görüştük.”

“F-16 mevzusunda maalesef dostlar işi alıyorlar, götürüyorlar ‘İsveç de İsveç’ diyorlar. Bu şekilde yaklaşım, bizi ciddi manada üzmektedir.”

REKLAM

“Bizi 50 senedir AB üyesi ülkeler hep oyalamıştır, bugün de oyalıyorlar. Oyalasalar da oyalamasalar da Türkiye Türkiye’dir, biz yolumuza devam ederiz.” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası