En pahalı kentler araştırması: Ankara ve İstanbul yabancı çalışanlar için en ucuz kentlerden oldu

Yabancı işçiler için dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında ilk sırada Hong Kong yer alırken, dünyanın en ucuz şehri Ankara oldu.

Internasyonal araştırma şirketi Mercer’in son raporuna gore, dört İsviçre şehri bu yılki listede yabancı işçiler için dünyanın en pahalı 10 şehri içinde yer ediniyor. Bu şehirler Zürih, Cenevre, Basel ve Bern oldu.

Tokyo, Pekin ve Singapur, Hong Kong benzer biçimde Asya’nın en pahalı 10 şehri içinde yer aldı. Orta Doğu’dan bir tek Tel Aviv ilk 10’a girdi.

Ankara son sırada en ucuz kent oldu.

Dünyada yabancı işçiler için yaşam maliyetinin en düşük olduğu şehirler Türkiye’nin başkenti Ankara oldu.

227 ilde anket meydana getirilen ankette Ankara son sırada yer aldı. 222. sırada ise İstanbul en ucuz 10 kent içinde yer ediniyor.

En ucuz 10 kent içinde yer edinen öteki şehirler ise Cezayir, Almatı, Tunus, Taşkent, Karaçi, İslamabad ve Duşanbe.

İstanbul ve Ankara son yıllarda geriledi

Mercer’in araştırması, ev kiraları, enflasyon ve ürün ve hizmet fiyatlarındaki değişimleri inceledi. Batı Avrupa şehirleri ligin zirvesinde kabul edilirken, İstanbul ve Ankara yabancı işçiler için daha ucuz hale geldi.

Mesela internasyonal çalışanlar sıralamasında 2020 sıralamasında 153., 2021 sıralamasında 173. sırada yer edinen İstanbul, 2022’de 224. sıraya geriledi. 2021 ve 2020 çalışmalarına Ankara dahil edilmedi.

Türkiye tarafınca 2022 listesine bir tek İstanbul ve Ankara dahil edildi.

Mercer’in “Yaşama Maliyeti” araştırması

Mercer’in dünyanın dört bir tarafındaki yüzlerce şehri kapsayan geniş araştırması, her yıl yayınladığı yaşam maliyeti veri anketine dayanıyor.

Şirket internet sayfasında, bu araştırmayı yılda iki kez yürüttüğünü ve çalışmanın oldukca uluslu şirketlere ve dünyanın dört bir tarafındaki hükümetlere yabancı çalışanları için tazminat stratejileri belirlemelerine destek olmak için tasarlandığını söylüyor.

Yaşam pahalılığı endeksi iyi mi hesaplanır?

Mercer’e gore, yaşam maliyeti araştırması 200’den fazla mal ve hizmeti çözümleme ediyor.

Araştırmada internasyonal işçiler için maliyet belirlenirken bulundukları ülkenin kur dalgalanmaları, enflasyon ve konut fiyatlarındaki istikrarsızlık benzer biçimde mühim faktörlerin dikkate alındığı belirtiliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası