Elektrik Jeneratörleri nasıl çalışıyorlar?

Elektrik Jeneratörleri – Nasıl Çalışırlar?

İster ticari bir işletme için ister kendi eviniz için elektrik üretmeniz gereksin, cevap bir elektrik jeneratörü olabilir. Jeneratörler, elektrik kesildiğinde temel cihazların çalışmasını sağlamanıza olanak tanıyan sürekli bir elektrik kaynağı sağlar. Jeneratör firmaları tarafından yılların deneyimi ile üretilen cihazlar bir çok kurumda hayati derecede önemlidir.

 

Ama nasıl çalışıyorlar?

En temel jeneratörler elektromanyetik indüksiyon prensibine dayanmaktadır. Rotor / armatür, statorun etrafında, stator sargıları boyunca bir voltaj indükleyen bir manyetik alan oluşturur. Elde edilen voltaj daha sonra bir voltaj regülatörü aracılığıyla ikincil stator sargılarına beslenir.

 

Bir jeneratör, motoru serin tutmak için genellikle bir soğutma sistemi ile donatılmıştır. Bazı küçük jeneratörler saf / tatlı su kullanır, ancak büyük jeneratörler soğutma maddesi olarak hidrojen kullanır. Bu ayrıma jeneratör üreticileri karar vermektedir. Cihazın büyüklüğü ve çalışma sürekliliğine göre değişmektedir.

 

Jeneratörün boyutuna bağlı olarak benzin, dizel, doğal gaz veya bunların bir kombinasyonu ile beslenebilir. Çoğu motor, motoru aşınma ve yıpranmaya karşı koruyan bir Dökme Demir Manşon (CIS) kullanır.

 

Jeneratörler, elektrik üretmek için dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır. Binalarda acil durum yedek güç kaynağı olarak yaygın olarak kullanılırlar. Ek olarak, birçok inşaat ekibi küçük içten yanmalı motor jeneratörleri kullanır. Genellikle benzin veya doğal gazla beslenirler ve binalara acil durum gücü sağlamak için kullanılırlar.

 

Jeneratör şirketleri tarafından üretilen Elektrik jeneratörlerine dinamo da denir. Gemiler ve trenler için elektrik enerjisi üretmek için kullanılırlar. Endüstriyel uygulamalar için de kullanılırlar. Bazı endüstriyel uygulamalarda jeneratörler çekilebilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası