Dışişleri Bakanlığı’ndan BM Barış Gücü’ne Kıbrıs’ta müdahale nedeniyle kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı bir izahat yaparak, KKTC makamlarına destek verdi ve BM sulh enerjisini uygulama nedeniyle kınadı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Pile-Yiğitler yolu inşa çalışmasına Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) askerlerince ‘meydana gelen fiziki müdahaleyi’ kınadı. 

REKLAM

Pile köyünde başlamış olan yol inşaatını BM sulh gücü ile KKTC içinde gerilime niçin oldu. Tampon bölgede ‘izinsiz inşaat faaliyetlerine’ karşı Kıbrıslı Türk yetkilileri uyaran BM misyonu, “Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü, bu sabah Kıbrıs Türk tarafının çalışanı tarafınca BM sulh gücü askerlerine yönelik saldırıları ve BM araçlarına verilen ziyanı kınamaktadır” açıklamasını yapmış oldu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise bugün bir izahat yaparak, KKTC makamlarına destek verdi ve BM sulh enerjisini uygulama nedeniyle kınadı. Açıklamada, “Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) askerlerince, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) egemenlik alanındaki topraklarda inşa edilen Pile-Yiğitler yolunu engellemek amacıyla dün (18 Ağustos) meydana gelen fiziki müdahaleyi kabul edilmez buluyor ve şiddetle kınıyoruz. KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın mevzu hakkında açıklamasını ve KKTC makamlarının haklı tepkisini tümüyle destekliyoruz” denildi. 

Sergilenen tutumun Barış Gücü’nün Ada’da ortaya koymakla yükümlü olduğu yansız duruşla bağdaşmadığı vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“BM Barış Gücü, bir taraftan suhuletle başlamış olan yol yapım projesi bağlamında gerginliğin tırmanmasında büyük rol oynamış, öteki taraftan sahada yaşanmış olan hadiselerde kendini mağdur benzer biçimde takdim etmiştir. Esasen, BM Barış Gücü’nden beklenen, Ada’da yaşanmış olan insani ihtiyaçların çözümüne katkı vermesidir. Buna karşın BM’nin, senelerdir GKRY’nin Ara Bölge’deki oldu bittilerine göz yumarken, Kıbrıs Türklerinin haklı insani ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemesi izah edilecek bir tutum değildir. Bu durum, BM’nin Ada’daki iki tarafa eşit yaklaşmak ve anlaşmazlıklara çözüm bulmak benzer biçimde temel vazife ve işlevlerini yerine getirmediğini açıkça ortaya koymaktadır.

BM’nin ve BM Barış Gücü’nün, dün yaşanmış olan olayların peşinden, KKTC makamlarının ve halkının itimatını tamamıyla yitirmemek için önümüzdeki dönemde yoğun bir çaba sarfetmesi gerekmektedir. Garantör bir Devlet olarak, BM Barış Gücü’nü, Kıbrıs’ta ortalama 60 senedir sürdürmekte olduğu göreve gölge düşürecek fiil ve söylemlerden kaçınmaya, Kıbrıs’taki iki tarafa eşit muamelede bulunmaya ve KKTC’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeye çağrı ediyoruz.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası