Devalüasyon ve enflasyon sarmalındaki Arjantin komşu ülkelerden alışveriş akınına uğruyor

Uruguay’da 5 dolardan bir litre ayçiçek yağı Arjantin’de 50 sente, 10 dolardan bir cilt kremi Arjantin’de 1 dolardan alınabiliyor.

Bir Cenup ABD ülkesi olan Arjantin’deki ekonomik kriz ve mahalli para birimi peso’nun hızla kıymet kaybetmesi, komşu ülkelerden vatandaşların akınına niçin oldu.

Uruguay, istikrarlı ekonomisi ve sağlam para birimi ile onlardan biri.

İki ülke para birimleri arasındaki kur farkından dolayı Arjantin’de ürün ve hizmet tutarları Uruguay’a bakılırsa fazlaca daha ucuz.

Uruguay’daki Fray Bentos benzer biçimde sınıra yakın kasabalarda yaşayanlar, temel besin maddeleri için bile sınırı geçebilirler.

Mesela Stella Ferreira adlı bir karı, kuaföre gitmek, giyim ve benzin almak için şahıs başı 100 dolara Arjantin’e dostlarıyla gezi edebiliyor. Uruguay’da bu parayla sadece kuaföre gidebiliyorlar.

Arjantin pezosu ABD doları karşısında erirken, ülke senelerdir enflasyonist bir sarmal içinde.

Arjantin, %110 ile dünyanın en yüksek enflasyon oranına haiz ülkelerinden biridir. Bu da ülke nüfusunun ciddi bir ekonomik kriz yaşamasına niçin oluyor.

Öte taraftan, Gualeguaychu, Concordia ve Colon benzer biçimde şehirlerdeki tüccarlar için Uruguaylı müşteriler cankurtaran görevi oynuyor.

Bu şehirlerdeki perakende alımların yarısından fazlasının Uruguaylılar tarafınca yapıldığına inanılıyor.

Bundan dolayı Uruguay’da litresi 5 dolar olan ayçiçek yağı Arjantin’de 50 kuruşa, Arjantin’de 10 dolara cilt kremi 1 dolara alınabiliyor.

Bir litre benzin Uruguay’da ortalama 2 dolar, Arjantin’de ise 52 sent.

Cenup yarımkürede kış tatilinin başladığı 30 Haziran ile 4 Temmuz içinde 100.000’den fazla Uruguaylı Arjantin’den geçti.

Uruguay’ın toplam nüfusu ortalama 3,4 milyondur.

Bu durum Uruguay’ın sınıra yakın şehirlerindeki ticari faaliyetleri negatif etkiliyor.

Burada birçok ufak işletme kapanırken, büyükler çalışan sayısını azaltmak zorunda kalıyor.

Benzer bir durum Şili, Paraguay ve Brezilya sınırlarında yaşanıyor. Yöneticiler sınır ötesi alışverişi sınırlamaya çalışırken uygulamada pek başarıya ulaşmış olamıyorlar.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası